מבזק חדשות
בית » חדשות » לפיד: "נתניהו לא יהיה ראש ממשלת ישראל אחרי הבחירות הבאות. אני ערב לכך"
לפיד: "נתניהו לא יהיה ראש ממשלת ישראל אחרי הבחירות הבאות. אני ערב לכך"
יאיר לפיד במודיעין

לפיד: "נתניהו לא יהיה ראש ממשלת ישראל אחרי הבחירות הבאות. אני ערב לכך"

שר האוצר לשעבר בחר לפתוח השבוע את מסע הבחירות שלו בפני אולם מפוצץ במודיעין בירת מעמד הביניים וזכה להרבה מחיאות כפיים. "חדשות מודיעין" מפרסם בלעדית סטנוגרמה של דבריו העיקריים

כשנכנסתי לתפקיד שר האוצר אנשים רבים שרצו את טובתי, וגם כמה שלא, לקחו אותי לשיחה והסבירו לי שראש הממשלה רוצה שאהיה שר האוצר כדי להכשיל אותי. הבהרתי להם שאני יודע. לא עולה בדעתי אחרת. אבל אני אדם אחראי ואנחנו הלכנו לפוליטיקה בשביל לשנות את המדינה ובשביל לעבוד עבור מעמד הביניים ואת זה אי אפשר לעשות מהמשרד לעניינים אסטרטגיים. את זה עושים במשרד האוצר ושם אנחנו צרכים להיות.

במשרד האוצר מצאנו עיי חורבות. הסתבר שמי שהכריז על עצמו כעל שר על לענייני כלכלה הזניח את הכלכלה באופן כמעט פושע. קיבלה את פנינו ממשלה מנופחת ובזבזנית היו 38 שרים וסגני שרים ומיליארדים שנשפכו לכל עבר.

אז לקחנו את השינוי עלינו, זה היה קשה ועשינו טעויות ועשינו דברים שמאוד לא אהבנו, אבל לאט לאט למדנו לקדם דברים, ולמרות שזה היה כרוך במלחמה עבר השוויון בנטל, וקיצצנו את הממשלה שירדה ל-21 שרים בלבד והעברנו את החוק שבממשלה הבאה יהיו רק 18 שרים, סגרנו משרדים מיותרים, השתלטנו על הגרעון ועל הבור התקציבי והצלנו את הכלכלה הישראלית מקריסה. זה לא משהו שאני אומר, אומרים את זה בדוחות של הבנק העולמי וב-OECD. הצלנו את הכלכלה הישראלית מקריסה, במאמץ, באחריות ובצעדים לא פופולאריים ולאט לאט זה התחיל להשתפר ולהצליח.

כשנכנסתי לתפקיד זה היה אחרי שש שנים של שלטון נתניהו בהן מחירי הדיור עלו ב-80 אחוז. בחודש שעבר זו היתה הפעם הראשונה מאד שנת 2007 שמחירי הדיור ירדו. אמנם רק בחצי אחוז. זה כלום אבל ירדו. אנשים התחילו להרגיש את הרפורמה. כאן במודיעין הקייטנות של החופש הגדול הצליחו כי זו עיר של צעירים. בנוסף ביטלנו את הסעיף של ותק בנישואין בקריטריונים לדיור למשתכן, זה היה משהו שהחרדים סדרו לעצמם כדי לתת דירות מוזלות רק לציבור שלהם.

השינויים התחילו להצליח וזו היתה הסכנה השנייה שלי. הסכנה הראשונה היתה לקבל את משרד האוצר כדי להיכשל, והסכנה השנייה לזכור שאסור להצליח. כל מי שהיה באזור הזה והעז להצליח – מחקו אותו. כך קרה לכחלון, לגדעון סער, למרידור, לבגין, לאיווט – תמיד מי שהחל לבלוט, הוא דאג שזה יפסק.

אנחנו באנו עם שתי מהפכות ענק: הראשונה זה בדיור. כולם דברו רק על מע"מ אפס, אבל מהפכת הדיור שהובלנו היא הרבה יותר רחבה מזה. 100 אלף יחידות בהסכמי גג, כולל כאן במודיעין 12 אלף יחידות דיור. קבענו חוק שכירות הוגנת למען השוכרים, עשינו הליך מואץ בוועדות התכנון כי שם נתקעות הדירות ועשינו מחיר מטרה, ומעל לכל זה מע"מ אפס "האויב הגדול". ניסינו לתת לזוגות צעירים ששרתו בצבא הנחה של 220 אלף שקל ואת זה תקעו. הרפורמה הענקית השניה שהנחנו על השולחן, ועבדנו על זה יותר משנה, זה התקציב – התקציב הכי חברתי שהיה פה מזה הרבה מאוד שנים. תקציב חברתי זה אומר שהוא עוסק בכם – עם תוספות של יותר מ-10 מיליארד שקל לבריאות, לרווחה ולחינוך כמובן, וגם לביטחון פנים.

התחלנו ברפורמה ברפואה הפרטית. כלומר העברת כסף מהרפואה הפרטית לרפואה הציבורית. כי לא יכול להיות שבמדינת ישראל תהייה רפואה אחת טובה לעשירים ורפואה אחרת לעניים. ביצענו גם רפורמות בחינוך – היו אמורות להיות השנה קייטנות גם לכיתות ג-ד, רפורמה בפסיכומטרי, בבגרויות, תוכנית לאומית להקטנת כיתות. עכשיו הכול נעצר, נתקע, סתם, בלי הסבר, בלי סיבה. כל זה היה מיועד לכם. זה שלכם.

ושלא יגידו שאני מדבר רק על משרדים שבראשם עומדים אנשי יש עתיד – 1.2 מיליארד שקל תוספת לביטחון פנים – תוספת של 1,100 שוטרים וכבאים בתקופה שבה דוקרים אנשים בירושלים והמשטרה משוועת לכוח אדם.

היינו אמורים עכשיו בראשון בינואר לקחת 190 אלף קשישים שנמצאים מתחת לקו העוני, לעלות להם את הקצבאות ולהעלות אותם מעל לקו העוני. זה נבנה, זה תוכנן, בנו לזה את כל התשתיות. וכמובן, היינו אמורים להמשיך את המהפכה הגדולה של ניצולי השואה. כבן של ניצול שואה הנושא בליבי באמת. היום, כל ניצול שואה שהולך לקופת חולים מגלה שהתרופות שלו בחינם ושהקצבה שלו מגיעה ישירות לחשבון הבנק. השקענו גם עבודה רבה לשינוי זכויות העיוורים במדינת ישראל. רצינו לעשות עוד הרבה תוכניות בתחום הרווחה. פתאום הכל נעצר באוויר אחרי שהשקענו מיליונים בתכנון, בעבודה, בזמן, במאמץ.

על הפרק היתה התוכנית הגדולה שלנו להורדת יוקר המחייה. על השאלה ההוגנת – מה קורה לנו בכיס – הלכנו לבחירות. זו פעם ראשונה שמישהו הצליח להוריד את שכר הבכירים בבנקים. זה היה כרוך בלא מעט עימותים. אבל זה אפשרי וזה הכסף שלכם ומגיע לכם שינהגו בו בזהירות. מחירי המזון כבר החלו לרדת. אמנם בקטנה 3,6 אחוז ואפשר להוריד הרבה יותר. כל זה לא יקרה יותר. כבר נאמר שיבטלו את השוויון בנטל –  מה הבעיה עם השוויון בנטל? לא שצהל לא היה מסתדר בלי החרדים אלא שצריך להיות איזון בין חובות וזכויות במדינת ישראל. העיוות יצר כאן דור שלם של אנשים שחשבו שהם לא צריכים לעבוד למחייתם. היום יש עליה של 300 אחוז בביקוש עבודה בקרב הציבור החרדי ועליה של עשרות אחוזים בהליכה לאקדמיה. זה כבר הצליח, אז עכשיו לבטל את זה בשביל לעשות קואליציה? הליכוד כבר הודיע שהוא ישקול את זה מחדש. מפלגת העבודה כלל לא הצביעה בעד. לפחות אל תקלקלו את מה שכבר נעשה.

נניח שראש הממשלה כבר לא סובל אותנו ולא רוצה לעבוד איתנו, אבל למה להרוס הכל. כל מה שצריך היה לעשות זה לחכות חודש אחד ולהעביר את התקציב וכל מה שתיארתי עכשיו היה קורה. הוא ישב איתנו שנה ושמונה חודשים, הוא לא יכול היה לחכות עוד חודש? ודאי שכן רק שהוא לא רצה שזה יעבור. כי צריך לסלק את כל האנשים האלה שחס וחלילה מאיימים על שלטונו. מבחינתם מה שחשוב זה לא לעבוד, לעבוד ולנסות לתקן את המדינה זו הפרעה. כשניסינו לדבר איתם על ערכים ראו בזה בלבול מוח, כשאמרנו שהאזרח הישראלי מתמוטט, כשניסינו להסביר שמעמד הביניים הישראלי פשוט לא שורד ואיך לאף אחד לא איכפת, אז כמעט ונרדמו לנו מול העיניים, כי מה שחשוב זה הבית ברחוב בלפור והאאודי G8.

זה לא יכול להימשך ככה. אנחנו לא יכולים שיחזרו לממשלה של 38 שרים רק בשביל לחלק לח'ברה משרדים, ואנחנו לא יכולים לחזור למדינה שנכנעת לחרדים ולחזור לעולם שבו המדינה נותנת אישור לא לעבוד ולא לשלם.

אין אדם שפוי אחד שמתנגד שנשב בוועידה אזורית עם מצרים, ירדן וסעודיה וננסה לדבר על הבעיה הפלסטינית. לא יכול להיות שיגידו יש פריימריז בליכוד ואנחנו פוחדים שיברחו לנו קולות לבנט ולכן זה לא הזמן לדיונים. מדינת ישראל לא יכולה לבלוע בקרבה ארבעה מיליון פלסטינים. זה איום קיומי. אנחנו צריכים לטפל בבעיות האמתיות של מדינת ישראל. מטרת הפוליטיקה אינה פוליטיקה. מטרת השלטון אינו להיות בשלטון. מה שאתה אמור לעשות זה לקום בבוקר ולשרת את הציבור, לא להיות זה שהציבור משרת אותו. צריך לחזור למצב שהמדינה היא כלי המסייע לאזרחים. זה לא בלתי אפשרי התוכניות קיימות, התשתית נעשתה.

אנחנו נמצאים במצב שלפני שש שנים בנימין נתניהו עצר את מדינת ישראל. אסור לתת לזה להימשך. בנימין נתניהו לא יהיה ראש ממשלת ישראל אחרי הבחירות הבאות. אני ערב לכך.

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם.שדות חובה *

*