מבזק חדשות
בית » דבר העורך » האם הכרחי להבליט את השלילי?
האם הכרחי להבליט את השלילי?
שלושת הקופים - לא רואה, לא שומע, לא מדבר

האם הכרחי להבליט את השלילי?

מדי פעם שואלים אותי קוראים "למה אתה רוב הזמן עוסק בנושאים שליליים"? "למה להוציא את הלכלוך החוצה"? "למה לך ליצור רעשים"? מדוע להיות 'צהוב'? – כמענה לשואלים הללו, חשוב לי להקדים ולהדגיש שתקשורת המציגה את השלילה שבחיינו אינה תקשורת "רעה"

יש קוראים החושבים בטעות, כי עובדות לא נחמדות אינן ראויות לפרסום. אכן, רוב החדשות בתקשורת הן "רעות". כמעט כולן עוסקות בתחלואים, עוולות, מחלוקות, פגמים, ליקויים, שחיתויות, אסונות ועוד. חשוב שהציבור יבין שכתבות על ליקויים ופגמים מתפרסמות מתוך כוונה לסייע לשינוי ותיקון המצב. חשיפתו של מחדל יתרום בסופו של תהליך לשיפור לרווחת התושבים. אחת השליחויות של התקשורת היא להצביע על פגמים, להתריע, לחפש דרכים לתיקון המעוות ולדרוש שינוי.

אף עיתונאי לא פועל בחסות מנזר השתקנים. חובתו של עיתונאי לצעוק כשהוא מאתר פאשלות, ליקויים, סכנות והפליות. אם אנחנו רוצים עיר חזקה וחברה איתנה – אנו חייבים לחשוף פגמים, ליקויים וסטיות מדרך הישר, להצביע עליהם, לפרסם אותם ללא חשש, ולהציע שיפורים. עיקרו של העיתון לעורר סימני שאלה. הוא אינו מתיימר לחתום ויכוח – כל מטרתו לפתוח דיון באמצעות העלאת נושאים על סדר היום הציבורי.

"חדשות מודיעין" הוא, אם כן, סוג של מוסד העוסק בביקורת. תפקידו, ייעודו וחובתו הוא להוות גורם מרתיע אשר בזכותו נשמרות הנורמות בעיר ומתוקנות עוולות.

להיטות פרועה אחר ניסיונות להורדת נושאים שנויים במחלוקת, סתימת פיות, הצבת "שוטר תנועה של המצפון" שמנסה להכתיב מה לכתוב ומה לחשוב, כל אלו אינם חלק מתנאי המשחק. בדמוקרטיה אין מנוס מלקיים שוק חופשי של דעות המאפשר לפרט להגיע לחקר האמת על ידי עימות והשוואה בין דעות שונות ממגוון רחב ככל האפשר. במילה אחת קוראים לזה פלורליזם.

מה שפסול זה לנסות למנוע מהאחר להשמיע את דעתו. מבלי להתכוון לכך, יש המאמצים את הגישה ה"לניניסטית", הרואה בתקשורת נשק פוליטי, אשר חייב לשרת את המדיניות "הנכונה והצודקת", קרי: מדיניותו של השלטון. זה אופייני לחברה לא אינטלקטואלית – לחברה פרימיטיבית. ברם, המאפיין הזה הפך אצלנו לדפוס. התפתח צורך לתקוף את הכותב ולהשמיצו באופן אישי, מבלי לנסות להתמודד עם התכנים והטיעונים. מעין אמצעי להתנגחות פוליטית ועשיית הון פוליטי על גבו של העיתון. מדובר באנשים שלא התרגלו לחיות עם התקשורת ולא מסוגלים להתמודד עמה. על חופש הביטוי הם לא שמעו.

חשוב שנזכור את אשר אמר פעם ג'ון סטיוארט-מיל, הוגה דעות שנאבק על חופש הביטוי: "אילו כל האנושות כולה, חוץ מאדם אחד, הייתה מחזיקה בדעה אחת, ורק אדם אחד היה מחזיק בדעה הפוכה, לא הייתה לאנושות כולה הצדקה להשתיק אדם זה, יותר משהייתה לאותו אדם הצדקה, אם היה יכול להשתיק את האנושות כולה".

בכל מקרה, אסור להיענות למאווייהם של קוראים החושבים, כי פרסום עובדות לא נחמדות מקלקל את תדמיתה של העיר ועל כן יש להימנע מכך. "בהפוך על הפוך" מסתבר דווקא, כי פרסום שיטתי של ידיעות "חיוביות", הגורמות הרגשה טובה לקוראים, מהווה בגידה בערכים עיתונאיים תוך סילוף המציאות הלא תמיד ורודה. מי שמבקש רק תמונה ורודה יכול תמיד לעלעל באתר העירייה, שם ימצא פרסומים, קומוניקטים, דברי הסבר והלל על העיר, העירייה ופרנסיה. הייעוד של "חדשות מודיעין" שונה בתכלית. תפקידו להביא דווקא את אותם דברים שלהנהלת העיר יש אינטרס להעלים ולהסתיר מכם. בפועל, כך מסתבר, חדשות רעות מגבירות את האמינות של העיתון בכך שהן מוכיחות לקורא שאין מסתירים מפניו דבר.

4 תגובות

 1. יואל תמנליס

  יונתן שלום,
  אני (יואל תמנליס) העורך של האתר הזה.
  במקביל "מוכר" כתבות בתור פרילנס לאתרים אחרים כמו מודיעינט.
  תודה על ההתעניינות
  יואל

 2. יונתן שלונסקי

  1. מיהו עורך האתר?

  2. מה ההבדל בין אתר זה ל מודיעין נט?

 3. יואל תמנליס

  גל תודה על הערתך. כל כתבה וכל טענה נבדקת לעומק ומתפרסמת בהתאם לכל ככלי האתיקה העיתונאית, תוך הצלבת מקורות ומתן אפשרות למי שעשוי להיפגע להגיב על הטענות נגדו.

 4. אלא שמרוב רצון לעשות סקופ שוכחים לבדוק דבק קטן, שולי: האם בפרסום יש אמת?

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם.שדות חובה *

*