מבזק חדשות
בית » חדשות » יש מקום לדאגה
יש מקום לדאגה
אשפה ברחובות. איש הישר בעיניו יעשה

יש מקום לדאגה

תחקיר "חדשות מודיעין" מגלה: חוסר פרסום והסברה סביב שיטת איסוף הזבל, הגזם והגרוטאות, לצד חוסר משמעת של תושבים שלא אכפת להם, גורמים למודיעין להיראות עיר לא נקייה. העירייה משיבה רק חלקית לשאלות הרבות שלנו בנושא

ירידה משמעותית חלה לאחרונה ברמת הניקיון בעיר. יותר ויותר חפצים ואשפה מושלכים למדרכות העיר ללא התחשבות וללא אבחנה בימי הפינוי הרשמיים שקבעה העירייה. בהיעדר קנסות ופיקוח – איש הישר בעיניו יעשה והתוצאות בהתאם.

תחקיר "חדשות מודיעין" שהתקיים לאחרונה מגלה כי חלק ניכר מתושבי העיר אינם מודעים להנחיות סביב הוצאת "גזם וגרוטאות" וכי זו אחת הסיבות העיקריות למצב הניקיון הלא אופטימלי שמתגלה לאחרונה בעיר.

סיגל, תושבת חדשה בשכונת הנביאים, שרכשה את דירתה מיד שנייה לפני מספר שבועות, מספרת ל"חדשות מודיעין" כי איש לא עדכן אותה לגבי ימי פינוי הזבל, פינוי גרוטאות ותחומי המחזור. "למעשה אני אמורה לנחש הכל כי בפועל גם ועד הבית שלנו לא ידע בדיוק את מועדי הפינוי והכללים", אומרת סיגל ומפרטת: "מאוד יתכן שכאשר עברתי דירה הוצאתי ארגזים רבים במועדים אסורים, כי הם נותרו שם מספר ימים, אבל בפועל איזו ברירה היתה לי? לא היה לי שום מקום שמאפשר לשמור אותם עד למועד הפינוי ואני מאמינה שזה המצב אצל כולם. כנראה שהעירייה לא ממש נותנת את הדעת לפרטים הקטנים הללו".

ואילו שמעון משכונת הכרמים אמר לנו השבוע: "אני לא יודע מה קורה בשכונות האחרות אבל ברחוב שלי וברחובות הסמוכים אליו יש התדרדרות סביב נושא הניקיון. שמעתי שהיו צמצומים בכמות פועלי הניקיון וזה בהחלט ניכר בשטח. ידוע לי שהיו גם פניות רבות למוקד העירוני בנושא אבל לא ניתן להבחין בשינוי כל שהוא".

למעשה, כולנו אשמים: תושבים ותיקים לא ממושמעים שמצפצפים על ההנחיות, תושבים חדשים שפשוט לא מכירים את ההנחיות והכללים, העירייה שלא עוסקת די בפרסום והסברה בנושא ואשר נמנעת כמעט לחלוטין לקנוס עבריינים, וגם מקיימת פיקוח רופף מדי על הנעשה בשטח, ולעתים גם קבלן הגזם והגרוטאות שנציגיו מעדיפים לפעמים להתעלם ממפגעים.

בעקבות הממצאים שלנו פנינו לדובר העירייה ושאלנו:

 1.  האם לדעתכם הציבור (כולל התושבים החדשים בעיר) מודעים להנחיות בדבר השלכת חפצים וגזם למרחב הציבורי במסגרת מה שאתם מכנים פינוי "גזם וגרוטאות"?
 2. האם התושבים בכל שכונה ושכונה יודעים את מועדי הפינוי והאיסוף של הגזם והגרוטאות?
 3. האם התושבים יודעים באלו שעות בדיוק מותר להם להוציא את החפצים מביתם למרחב הציבורי?
 4. האם התושבים יודעים מה מותר ומה אסור להוציא החוצה במסגרת הגזם והגרוטאות – פסולת גינון? קרטונים גדולים? חפצים? ריהוט ישן? מכשירי חשמל גדולים? פסולת בנייה?
 5. האם עובדי הגינון של הרשות מתאימים את עבודתם הכרוכה בהוצאת גזם לימי האיסוף בכל שכונה ושכונה, כך שפסולת גינון וגזם בתפזורת לא יישארו על המדרכות ימים ארוכים?
 6. מתי עסקה העירייה לאחרונה בנושא פרסום והסברה בכל הקשור לימי וכללי פינוי גזם וגרוטאות והאם להערכתכם התושבים הפנימו את ההנחיות די הצורך?
 7. האם העירייה מתדרכת בדרך כל שהיא את התושבים החדשים המגיעים לעיר בכל הקשור למועדי הפינוי וכללי ההתנהגות בהתאם לכך?
 8. מתי עסקה העירייה לאחרונה בנושא פרסום והסברה בנוגע להוצאת מכשירי חשמל גדולים והאם להערתכם ציבור התושבים מודע לכללים ולהנחיות בנושא ספציפי זה?
 9. מתי עסקה העירייה לאחרונה בנושא פרסום והסברה בנוגע להוצאת פסולת בנייה למרחב הציבורי?
 10. האם הפיקוח העירוני נותן קנסות לתושבים שמפרים את ההנחיות ומשליכים גזם וגרוטאות בימים אסורים?

מדוברות העירייה נמסר בתגובה כי: "העירייה מעדכנת את תושבי העיר על ימי פינויי האשפה במספר דרכים, בהם פרסומים בעמודי העירייה בעיתונים, באתר העירייה בהדבקת מדבקות בחדרי האשפה ועוד. כאשר בניין עומד בפני אכלוס מקבלים הדיירים החדשים מכתב ובו פירוט בנוגע לימי פינוי אשפה וגזם".

בכתבת המשך שתתפרסם כאן בשבוע הבא נחשוף את ממצאי הבדיקה שלנו – איזו שכונה היא הנקייה ביותר בעיר ואיזו זוכה לתואר המפוקפק של השכונה המלוכלכת ביותר במודיעין.

3 תגובות

 1. יואל תמנליס

  אורלי שלום, את מעלה נקודה מאוד מעניינת. האמת, אני שומע על כך בפעם הראשונה וזה מאוד יתכן שזה חלק מהבעיה. נקווה שכתוצאה מסיום המבצע כמות החפצים שנזרקים תפחת בהתאם.
  תודה על ההתייחסות
  יואל תמנליס

 2. מברך אותכם על העלאת נושא כאוב זה. אכן המדרכות מלאות בערמות זבל.

 3. אורלי לנדמן

  שלום רב,

  נראה לי שחלק מהשינוי שנחשפנו אליו בשבועות האחרונים נובע מהתעוררות
  התושבים לפינוי חדרי הממ"ד והממ"ק שלהם. על רקע המבצע הצבאי תושבים
  רבים החלו לפנות ולרוקן חדרים, מחסנים וכד' ובכך יצרו עודף אשפה בלתי רגיל.

  אין בדברי כמובן להפחית מהתרעומת על טינוף המרחב הציבורי,
  אך יש מקום לצפות להערכות הרשות המקומית בתקופה כזאת – כמו לפני החגים (להבדיל…).

  לקראת חגי תשרי כדאי וחשוב לרענן נהלים והוראות.

  העיר שלנו מקסימה. כדאי שתמשיך להיות כזאת!

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם.שדות חובה *

*