מבזק חדשות
בית » חדשות » פארקים לכלבים במודיעין – תמונת מצב
פארקים לכלבים במודיעין – תמונת מצב
פארק כלבים

פארקים לכלבים במודיעין – תמונת מצב

מסמך העבודה המקיף ביותר שנכתב אי פעם על הפארקים לכלבים במודיעין. מה קורה במתקנים, מה תקין, מה טעון שיפור, מה מומלץ לעשות בעתיד

פארק לכלבים הוא צורך בסיסי פשוט של אוכלוסיית הכלבים ובעליהם. מדובר בשטח ירוק, מגודר, מתוחם, עם מתקני שתיה לכלבים ופינות ישיבה לבעלים. פארק כזה דורש השקעה כספית קטנה יחסית ואחזקתו זולה וקלה. פארקים לכלבים פועלים בהצלחה בערים רבות בארץ ובחו"ל וכל עיר שמכבדת את עצמה דואגת להקמתם. בתל-אביב הוקמו במהלך השנים האחרונות, למעלה משלושים פארקים כאלה ובגן סאקר בירושלים פועל בהצלחה רבה פארק ענק, מרהיב ומטופח.

לא ברור מי יותר מתוסכל במצב של היעדר פארק לכלבים בהישג יד – הכלבים או בעליהם. שכן, אי מתן אפשרות לשחרר את הכלבים במקום בטוח וייעודי גורם לבעיות נפשיות וגופניות אצל הכלב, והבעלים לרוב חסרי אונים. כפי שפעילות גופנית בריאה עבור בני אדם, כך הדבר נכון גם לגבי כלבים. כלב בכושר טוב יסבול מפחות השמנה ובעיות אחרות הקשורות לעודף משקל וחוסר פעילות. אכילה, שינה ושלושה טיולים קצרים ביום אינם מהווים חיים מספקים עבור כלבים אנרגטיים.

במודיעין מכבים רעות רשומים כ 6700 כלבים. כמות זו הולכת וגדלה מדי שנה. החוק מחייב את כל בעלי הכלבים להוביל את כלבם בשטח ציבורי כשהוא קשור ברצועה בכל עת. בהיעדר פארק מוכרז, בו מותר לשחרר את הכלבים, בעל כלב המבקש שבן טיפוחיו יזכה למעט חופש ולמעט נחת, נאלץ לעבור על החוק ועשוי להיענש בקנס כספי גבוה.

במהלך תשע השנים האחרונות הוקמו במודיעין מכבים רעות 10 פארקים לכלבים.

רשימת הפארקים: 1. עמק איילון מאחורי מודיעין סנטר, 2. בקצה עמק החולה לכיוון מכבים, 3. ע"י בית הספר עירוני ג' ברחוב מרדכי גור, 4. בעמק זבולון ע"י אולם הספורט, 5. בשכונת הכרמים ברחוב ניסן, 6. בפארק ענבה, 7. בשכונת מוריה ע"י מתחם הסקייט פארק בשד' החשמונאים, 8. ברעות במשעול עוז צמח ע"י מגרשי הטניס, 9. בכניסה למכבים, 10. בצומת שדרות יצחק רבין והחשמונאים ביציאה לכיוון כביש 431.

בימים האחרונים יצאנו לבדוק את מצב הפרקים מבחינת איכות, תחזוקה שוטפת, ניקיון, בטיחות ועוד, ולהלן תמונת המצב:

המשטח

משטח הפארק הוא מרכיב בעל חשיבות עליונה לבטיחותם של הכלבים. במרבית הפארקים המשטח נמצא תקין.

בפארק ברח' מרדכי גור הקרקע סלעית מלאה באבנים ואינה מאפשרת לכלבים לרוץ בצורה בטוחה מבלי להיפצע.

בפארק בשכונת הכרמים נמצאת כמות אבנים יחסית גדולה, כמו כן במספר מקומות צנרת ההשקיה גלויה.

בפארק ענבה האדמה אינה מחלחלת מספיק והמדשאה בוצית מאוד במספר מקומות אחרי גשמים ואחרי השקיה.

בפארק של שכונת מוריה בחורף שעבר נוצרה שלולית בוץ גדולה בכניסה היחידה למתקן. במהלך החודשים האחרונים הנושא טופל. יש לבדוק אם הבעיה נפתרה אחרי גשם חזק.

שערים

במרבית הפארקים בעיר קיימים שני שערים וזה המצב הרצוי, כך שאם קורה משהו בסביבת שער מסוים האחר משמש כאלטרנטיבה. לא ידוע לנו על תקן המחייב שני שערים אולם על פניו נראה שבפארקים גדולים מתבקשים שני שערים.

בשלושה פארקים יש רק שער אחד: בשני פארקים קטנים, זה שבשכונת מוריה על יד מתחם הסקייט פארק, ובפארק הצמוד לבי"ס עירוני ג' ברח' מוטה גור 12. הפארק השלישי בו יש רק שער אחד הוא בפארק ענבה שם על פי גודלו של הפארק מתבקשים שני שערים וכלל לא ברור מדוע המתכננים הסתפקו באחד, כשעל פי תנאי השטח לא היתה כל בעיה להתקין שער נוסף.

מבחינת תקינות השערים וסגירתם – כל השערים נמצאו תקינים למעט אחד בפארק שברחוב ניסן אשר פתיחתו וסגירתו קשים למדי לנוכח מגע בין חלקו התחתון של השער לבין הקרקע.

כמו כן, בפארק ענבה ובפארק ברחוב ניסן הנעילה מסוכנת לידיים ואין התאמה מלאה בין הבריח לחריץ ממול.

גדר היקפית

כל הגדרות נמצאו תקינות.

מפגעי בטיחות

בפארק שבעמק איילון נמצא עמוד תאורה בו מערכות החשמל בתחתיתו גלויות, דבר המהווה סכנת התחשמלות הן לכלבים והן לבעליהם. הנושא דווח למוקד 106.

סמוך לכניסה בפארק ברעות נמצא בור גדול בעומק של כמטר אחד כשהוא חשוף ומהווה מפגע בטיחותי. דווח למוקד 106.

ניקיון

במרבית הפארקים רמת הניקיון משביעה רצון.

בפארק שבשכונת הכרמים נמצאת צואת כלבים שלא נאספה במקומות רבים מאוד והדבר מהווה מפגע תברואתי ברור. ניכר כי חלק מבעלי הכלבים אינם מקפידים לאסוף את צואת כלביהם. כמו כן נראה כי העירייה מנקה את המקום בתדירות נמוכה למדי.

בפארקים בעמק איילון ובמכבים רמת הניקיון בינונית.

תאורה

במרבית הפארקים קיימת תאורה סבירה.

בפארק של שכונת הכרמים אין תאורה כלל והמקום חשוך לחלוטין בשעות הערב.

בפארק ענבה התאורה לא תקינה מזה כשלושה חודשים.

בפארקים של עמק איילון, של רעות ושל מרדכי גור התאורה חלשה.

ברזיית שתיה לכלבים

בכל הפארקים קיימות ברזיות. הברזייה בפארק ברח' מרדכי גור לא תקינה.

מתקני משחקים

בשמונה מתוך עשרת הפארקים קיימים מתקני משחקים לכלבים. בפארקים בעמק החולה ובשכונת מוריה אין מתקנים. ככלל, לא ברור עד כמה המתקנים חיוניים בכלל והאם היעדר מתקנים הוא חסרון. שכן, כשאין מתקנים הכלבים יכולים לרוץ במתחם ביתר חופשיות.

שקיות לאיסוף צואה

בכל הפארקים קיים מתקן לשקיות איסוף צואה אולם במחצית הפארקים לא נמצאו בהם שקיות. כך בפארק יצחק רבין, ברעות, בשכונת מוריה, בפארק ענבה, ובמרדכי גור. אין ספק שעל העירייה להגביר במידה ניכרת את תדירות מילוי השקיות בפארקים.

פחי אשפה

בכל הפארקים נמצאו פחי אשפה. בפארק בעמק איילון שהוא פארק גדול יחסית יש רק פח אחד ואנו ממליצים להוסיף לפחות עוד אחד.

ספסלים

בכל הפארקים נמצאו ספסלי ישיבה עבור בעלי הכלבים.

הצללה

אין ספק כי זהו אחד הנושאים הבעייתיים בכל הפארקים בעיר חמה כמו מודיעין. הצל דרוש הן לבעלי הכלבים והן לכלבים עצמם והן למניעת התחממות יתר של המשטחים בעיקר כשמדובר בחול. המחסור בצל מונע שימוש בפארקים ברוב שעות היום בחודשי הקיץ.

בפארק ענבה מותקן גגון מעל ספסלי הישיבה ומהווה פתרון חלקי לבעלי הכלבים.

בפארקים הבאים קיים צל חלקי ביותר באמצעות העצים שבמקום: עמק איילון, עמק החולה, עמק זבולון, מכבים.

יתר הפארקים חשופים לחלוטין.

שילוט הוראות בכניסה

אחד הדברים החשובים בתפעול תקין של הפארק הוא מתן הוראות והנחיות ברורות למשתמשים. במרבית הפארקים נמצא שילוט הוראות בכניסה המפרט את האיסורים והחובות של בעלי הכלבים.

בפארק של עמק איילון אין שלטי הוראות בכניסה הראשית.

בפארק ביצחק רבין אין שלטי הוראות בכלל.

חניה קרובה ונגישה

במרבית הפארקים נמצאת חנייה קרובה ונגישה.

בפארקים של ענבה ושל יצחק רבין, כתוצאה מאילוצי השטח, אין חנייה מתאימה.

 

תוקפנות כלבים ואיסור כניסה לפארקים

על פי חוקי העזר העירוניים על כל אדם להחזיק את כלבו קשור ברצועה בשטח ציבורי. נהוג להחריג מאזורים אלה שטח אשר נקבע כפארק כלבים. אך חשוב להדגיש כי כלב אשר הוכרז ככלב מסוג מסוכן מחויב על פי חוק להיות קשור ברצועה ולפיו זמם בכל עת, אינו כפוף להחרגה הנ"ל, וכניסתו לתחומי הפארקים לכלבים נאסרה כליל על ידי עיריית מודיעין.

כשכלב חדש מגיע לפארק שכלבים אחרים מבקרים בו באופן קבוע, האורח החדש נתפס לעתים כפולש זר לטריטוריה הפרטית של המבקרים הקבועים. פעמים רבות הכלב החדש לא מקבל קבלת פנים של חבר חדש או של אורח והמפגש עשוי להיות רווי באגרסיביות טריטוריאלית מסוכנת.

כאשר כלב מסוכן מגיע לפארק, או שמצויים בפארק כלבים תוקפניים שלא נמצאים תחת שליטה של הבעלים, מומלץ פשוט לעזוב את הפארק עם כלבכם, גם אם אתם מרגישים שזו זכותכם להיות שם וכי על בעל הכלב הבעייתי לעזוב את המקום. במקרה זה עדיף להיות חכם ולא צודק.

המלצות לעיריית מודיעין

מצופה מעיריית מודיעין לתקן את המפגעים והפגמים, המעטים יחסית, שעולים מדוח זה. כמו כן, טוב תעשה עיריית מודיעין אם תתמיד במדיניותה ותתכנן הקמת פארקים נוספים בעיר, שכן במקומות רבים בולט מחסור בפארקים לכלבים בעיקר לנוכח המרחקים הגדולים בין בתי התושבים לפארקים הקיימים.

חשוב שבהנהלת עיריית מודיעין יזכרו כל העת שכלבים פורחים בחברתם של כלבים אחרים וזקוקים לרוץ ולשעוט יותר מבני אדם. העדפתם הטבעית היא לקפוץ ולדהור ולא ללכת או לצעוד באיטיות כמו הבעלים שלהם. הכלבים אוהבים מאוד לשחק בקבוצות, הם יצורים קהילתיים וחברותיים וזקוקים למקום להשתולל בו. מומחים ממליצים שכלבים יעשו פעילות גופנית לפחות שלוש פעמים בשבוע באופן סדיר. זה מגביר אצלם את חילוף החומרים ושורף קלוריות. בהעדר פעילות גופנית ואינטראקציה עם כלבים אחרים, כלבים עלולים לסבול מבעיות בריאותיות והתנהגותיות, אשר באות לעיתים לידי ביטוי בגילויי תוקפנות ובנביחות.

חוק העזר העירוני אוסר בצדק על בעלי הכלבים לשחררם מהרצועה במקומות ציבוריים ולו לשניות ספורות. עם הקמתם של פארקים נוספים כולם ייצאו נשכרים – הכלבים יזכו באפשרות ליהנות מהחופש המיוחל, בעלי הכלבים לא יאלצו לעבור על החוק, ייווצרו קשרים חברתיים חדשים בין בעלי הכלבים הנפגשים בפארק, הגנים הציבוריים הרגילים יוותרו נקיים יותר, ויהיו פחות מפגשים ישירים בין כלבים לבין תושבים שאינם מעוניינים בחברתם.

רצוי שהעירייה תיתן דעתה לצפיפות הצפויה בפארקים בשעות העומס. אחת ההמלצות מדברת על כך שלא יהיו יותר מ-30 כלבים בשטח של 1 דונם. מאחר שגודלם של מרבית הפארקים בעיר הוא כחצי דונם ראוי היה להגביל את הכניסה לפארקים אלה לכדי 15 כלבים בו זמנית.

בשעת קבלת החלטה על הקמת פארק חדש יש להימנע מלמקם את הפארק במרחק גדול מדי מבתי המגורים של מרבית תושבי אותו אזור וזאת על מנת שייעשה בו שימוש מירבי.

חיפוי הקרקע בפארק הכלבים הינו גורם קריטי בבניית ובתחזוקת הפארק. המשטח חייב להיות כזה שלא יגרום לפציעת הכלבים בשעת ריצה ומשחק. בפארקים אשר החיפוי שלהם הוא חול יש לדאוג להחליף את החול פעמיים בשנה כדי למנוע מפגעים.

כלבים נוטים לסבול ממכות חום והתייבשות, דבר שיכול לגרום לנזקים בריאותיים קשים ואף למוות. על כן רצוי שהעירייה תדאג שבכל אחד מהפארקים יהיו אזורי הצללה נרחבים ככל הניתן. ניתן להשתמש בעצים בוגרים לצורך ההצללה או בהצללות הנהוגות בגני משחקים ובגני ילדים. בנוסף ההצללה היא כמעט תנאי הכרחי לבעלי הכלבים, כדי שייעשה שימוש בפארק גם בשעות היום בחודשי הקיץ החמים מאוד בעירנו.

על עיריית מודיעין להגביר במידה ניכרת את ביקורי נציגי הפיקוח העירוני והפיקוח הווטרינרי בפארקים לכלבים בעיר וזאת על מנת לאכוף את איסוף צואת הכלבים וכדי לוודא שבעלי הכלבים מקפידים על נהלים הכרחיים, כמו: איסור הכנסת כלבים בעלי התנהגות תוקפנית, ואיסור הכנסת כלבים המוגדרים כמסוכנים על פי החוק ואשר תנאי הרישיון להחזקתם מחייבים רצועה ומחסום. נוכחות רבה של אנשי הפיקוח תצמצם את תופעת "הבעלים הלא אחראיים" הגורמים לעתים לבעיות תפעוליות שבגינן חלק מבעלי הכלבים נמנעים מלהגיע לפארקים.

 

 

5 תגובות

  1. יופי של כתבה. תודה יואל

  2. אפרים אפי מלר

    כל הכבוד לכתבה . יש מקומות שפארקי כלבים משמשים מקומות מפגש לפנויים פנויות חה חה חה

  3. כתבה מעולה ומקיפה מאוד
    מקווה שקברניטי העיר יעשו שימוש במידע החשוב הזה ויפעלו לטובת התושבים והכלבים

  4. כתבה מקיפה וטובה. מקווה שיש אוזן קשבת בערייה לתיקון הליקויים.

  5. בפארק ענבה ובפארק ברחוב ניסן הדלתות המנעולים מאוד בעייתיים הנעילה מסוכנת לידיים ואין כל התאמה בין הבריח לחריץ ממול

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם.שדות חובה *

*