מבזק חדשות
בית » חדשות » אסור "לביים אויב"
אסור "לביים אויב"
בדיקות ביטחון בקניון. צילום ארכיון

אסור "לביים אויב"

הטרנד התקשורתי אינו תקין: שום אזרח, גם אם הוא עיתונאי וגם אם יש לו כוונות טובות, אינו רשאי לקחת את החוק לידיים, להרכיב בביתו 'מטען נפץ דמי' ולבחון את מערך האבטחה במוסדות הציבור

גל הפיגועים לו אנו נחשפים לאחרונה גרם לרבים לאבד את שיקול הדעת. הגדיל לעשות הפיגוע בקניון באר שבע אשר בעקבותיו מספר "עיתונאים קטנים" וחסרי ניסיון, המועסקים במקומונים שונים ברחבי המדינה, התעוררו בבוקר שלמחרת והחליטו לעשות מעשה שכותרת מובטחת לצידה –  לשחק את תפקיד האויב, להיכנס לנעליו של מחבל אכזר ולנסות להחדיר מטען חבלה דמי דרך שומרי הקניונים חסרי האונים.

כך נסחף השבוע אחד המקומונים במודיעין לטרנד העכשווי, והקדיש את הכתבה המרכזית שלו לתרגיל ביטחוני לא תקין וככל הנראה גם לא לגמרי חוקי.

מאידך, ראוי לשבח בהקשר זה את עמיתי העיתונאי איציק גרפל אשר השתעשע ברעיון לקיים תרגיל דומה מטעם הפורטל שהוא עורך, אך חושיו העיתונאיים המחודדים הביאו אותו לבטל את התרגיל עוד בטרם קרם עור וגידים.

גרפל, בטור אישי כותב השבוע בצדק רב: "אין לאף מאבטח בקניון סיכוי הוגן לגלות אמל"חים מוכמנים אם הוא לא מפרק לגורמים במשך דקות ארוכות תיקים ומזוודות ויוצר אגב כך פקקים בלתי אפשריים ובלתי מוצדקים…לטעמי התחקירים העיתונאיים האלה מיותרים ונועדו בעיקר לגרוף מחיאות כפיים על גבם של מאבטחים שלא יכולים בכלים העומדים לרשותם, לסגור את הפינה הזו שנקראת ביטחון אישי. בהחלט צריך לצפות ממאבטחים באשר הם לבוא ולתת מענה אפקטיבי לבעיית האבטחה גם במוסדות החינוך השונים של ילדינו, אבל כולנו יודעים שהכל ישראבלוף וששום תחקיר עיתונאי נשכני ככל שיהיה, לא ממש יעזור לפתור מצב  ביטחוני כאוטי, שאין לו מענה אמיתי ללא אמצעים שעלותם מיליוני שקלים".

מה שגרפל ככל הנראה לא ידע הוא שסוג כזה של תרגיל בתחום אבטחת מוסדות ציבור הקרוי בשפה המקצועית תרגיל "ביום אויב" הוא בסמכותה ובאחריותה הבלעדית של משטרת ישראל.

שום אזרח, גם אם הוא עיתונאי וגם אם יש לו כוונות טובות, אינו רשאי לקחת את החוק לידיים, להרכיב בביתו מטען נפץ דמי ולבחון את מערך האבטחה במוסדות הציבור.

לעומת זאת, לעמוד בצד לצלם במצלמה נסתרת ולדווח על הממצאים – מה שערוצי הטלוויזיה עשו השבוע – בהחלט חוקי ומותר. אך לקחת חלק פעיל בהרכבת סיטואציה מבוימת – אסור לחלוטין.

בעוונותיי הרבים, בשנות השמונים של המאה הקודמת, כיהנתי בין היתר במשך מספר שנים כסגן קב"ט ארצי של משרד החינות התרבות והספורט. עיקר תפקידי התמקד אמנם בתחום אבטחת משלחות ישראליות בחו"ל, אך עסקתי גם לא מעט בנושאי האבטחה הפיזית בארץ. במסגרת תפקידי זה, קיימתי לא פעם, בתאום עם משטרת ישראל, תרגילי ערנות למערך האבטחה במשרד. כלל אחד היה חד-משמעי: לקב"ט אסור לבצע תרגיל כזה, אלא באישור, שיתוף וליווי משטרת ישראל, כאשר בשעת התרגיל נוכח בעמדת משקיף במרחק קצרצר שוטר בדרגת קצין. שכן, אירוע מסוג זה עשוי בהחלט להסתבך ולצאת מכלל שליטה, ורק זמינותו המידית של קצין משטרה במדים יכולה למנוע תקרית חמורה ומחיר יקר.

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם.שדות חובה *

*