מבזק חדשות
בית » חדשות » ארוך יותר מבוסניה הרצגובינה
ארוך יותר מבוסניה הרצגובינה
שלט הכניסה לעיר

ארוך יותר מבוסניה הרצגובינה

השם הרשמי של העיר המאוחדת 'מודיעין מכבים רעות' ארוך ומסורבל מדי. בפועל משתמשים בקיצור המתבקש: 'מודיעין'. חבר מועצת העיר לשעבר דני רוזנפלד דורש לא לגמד ולסרס את 'מכבים רעות'. לעבדכם הנאמן דעה קצת שונה

תושב מכבים, חבר מועצת העיר לשעבר דני רונזפלד, פרסם לאחרונה פוסט ארוך ונוקב המתייחס לשימוש בשמה של העיר המאוחדת 'מודיעין מכבים רעות' ולחששו כי הקטנת או הסתרת השמות 'מכבים רעות' יגרמו לפגיעה בישוב ובתושביו.

וכך כותב רוזנפלד: "החוק להבראת כלכלת ישראל משנת 2003 איחד בין השאר שתי רשויות שונות, מודיעין ומכבים-רעות, לכדי יישוב אחד וישות משפטית אחת. שמה של העיר מודיעין בוטל. שמה של מכבים רעות נותר (כשם של שכונות ורובע עירוני סטטוטורי) והוקמה ישות משפטית וסטטוטורית חדשה, מאוחדת ושוויונית בשם מודיעין מכבים-רעות".

"עד כאן העובדות", טוען רוזנפלד ומסביר: "משום מה, גורמים שונים ובראשם דווקא העירייה עצמה, ממשיכים פעמים רבות להציג את שם העיר בשם 'מודיעין' באופן רשמי הגם שעיר כזו כלל אינה קיימת במדינת ישראל כבר למעלה מעשור שנים. לעיתים, מתווסף השם 'מכבים רעות' באותיות קטנות ומגמדות לידי השם 'מודיעין' הכתוב באותיות גדולות יותר".

בהמשך דבריו מפרט רוזנפלד עוד: "שמה הרשמי, הבלעדי, והיחידי של העיר מזה 12 שנים הוא מודיעין מכבים- רעות. אין לעיר שם אחר ובוודאי שאין בישראל עיר בשם 'מודיעין'. אין צורך להחביא, להסתיר, להקטין, למזער, לטשטש או להעלים את השם מכבים-רעות. לא בסימונים. לא בשלטים ולא בשום דבר אחר. אם למישהו יש בעיה עם השם הארוך והמסובך לטעמו, שילך נא לבית המחוקקים ויפעל לבטל בחקיקה את הרשויות שאוחדו ובא למודיעין גואל. ואם כבר קיצורי שמות, אז שיבטלו, יגמדו, יעלימו ויסרסו את השם מודיעין ויקראו לעיר המאוחדת מכבים-רעות".

בסוף דבריו מגלה רוזנפלד את החשש שמאחורי קיצור השם: "החלחול הזה שגלש לנבחרי ציבור וגם לעיתונות המקומית בהעלמת, הסרת, גימוד והדחקת מכבים רעות משם העיר חייב להפסק לאלתר. לא לשווא קבע המחוקק בחוק כי שמה של מכבים רעות ישולב באופן שוויוני בשם העיר המאוחדת. המחוקק חשש ובצדק רב על מה שרבים מאתנו קובלים ומלינים עליו כבר זמן רב – פגיעה בישוב ובתושביו".

רוזנפלד מציג אמנם דברי טעם הנובעים מעומק לבו, אך המציאות חזקה הרבה יותר מחקיקה כזו או אחרת אותה ניתן לשנות בכל עת. בפועל, השם 'מודיעין מכבים רעות' שמטרתו לרצות את כולם ארוך מדי, מסובך מדי, מסורבל מדי – הקיר הבנוי בכניסה לעיר, בואך שדרות החשמונאים, מתקשה להכילו, קשה לרשום שם כל כך ארוך במסמכים רשמיים, השם אף אינו נכנס לתעודת הזהות שלנו, כך שהצעד הנדרש והמתבקש, עם כל הצער שבדבר עבור תושבי מכבים רעות, הוא קיצור שמה של עיר העתיד ל"מודיעין".

אמנם תושבי מכבים ורעות מבקשים לשמור בקנאות על עצמאותם, על זהותם המקורית ועל שם היישוב אותו הקימו לפני היווסדה של העיר מודיעין, אך היום מכבים ורעות הן שכונות יוקרתיות של העיר הגדולה.

תושבי מכבים רעות ונציגיהם הנבחרים עשויים להתנגד נחרצות למהלך כזה, אולם ראש העיר חיים ביבס ומועצת העיר צריכים ליזום שינוי חקיקה תוך קביעת שמה של העיר – "מודיעין" בלבד. החלטה על שינוי תביא אולי למשבר לוקאלי קטן, אולם אם יקיימו על השינוי המיוחל משאל בקרב כלל תושבי מודיעין מכבים רעות, הרי שהתוצאה תהייה, ללא ספק, חד משמעית.

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם.שדות חובה *

*