מבזק חדשות
בית » חינוך » אמציה דויטש, יו"ר הנהגת ההורים: "הוכחנו את כוחנו במחאת הסרדינים"
אמציה דויטש, יו"ר הנהגת ההורים: "הוכחנו את כוחנו במחאת הסרדינים"
אמציה דויטש .מוכן לפתיחת שנת הלימודים. צילום פרטי

אמציה דויטש, יו"ר הנהגת ההורים: "הוכחנו את כוחנו במחאת הסרדינים"

אמציה דויטש, יו"ר הנהגת ההורים המקומית, וגם מדריך טיולים מדופלם לחו"ל, לא בא לטייל בתפקיד אותו מילא בעבר מיגל הרף המיתולוגי. הוא מתכונן לפתיחת שנת הלימודים הקרובה בצורה שקטה אחרי שהפורום הארצי הצליח לקבל תוכניות על הפחתת מספר הילדים בכיתה ותוספת סייעת שנייה לגנים. הורי הגנים יהיו השנה חלק מההנהגה העירונית

יש אנשים שהופכים מזוהים עם הטייטל שלהם. במשך שנים ההורים במודיעין הונהגו על ידי מיגל הרף האגדי, שכובעו המפורסם וקולו הרועם בלטו בישיבות המועצה, ועד היום הוא מפגין שם נוכחות. אבל לפני שנתיים סיים הרף את תפקידו. יעקב דאבוש נבחר במקומו והחליט לעזוב אחרי תקופה קצרה של כמה חודשים. אמציה דויטש בן ה-49, יו"ר הנהגת ההורים באבני החושן ומדריך טיולים במקצועו, נבחר במקומו ולפני חודשיים נכנס לקדנציה נוספת בתפקיד. דויטש לא רוצה להיזכר כמיתולוגי כמו הרף. "מיגל עשה עבודה מצוינת, אבל הנושאים בתקופה שלו היו שונים לגמרי", אומר דויטש.

מה הנושאים הבוערים לפי דויטש: "הנושא המשמעותי ביותר הוא נושא התקציב. מודיעין היא עיר הילדים האמיתית של ישראל. קצב הצמיחה של העיר גבוה וכמעט 40% מהאנשים בעיר הם ילדים שרובם נמצאים במערכת החינוך והתקציב לפי ילד יכול להיות גבוה יותר".

בכל זאת יותר מ-50% מהתקציב העירוני מופנה לחינוך.

"נכון, מדובר ביותר מ-50% ויותר מ-250 מיליון שקל, אבל רשויות אחרות, שבהם מספר הילדים במערכת החינוך גדול יותר, משקיעות כספים רבים יותר על ילד ממה שיכולה להשקיע מודיעין. זו בעיה אובייקטיבית כי התקציב קטן יותר. אפשר אולי להגדיל אותו בארנונה, למרות שגביית הארנונה בעיר גבוהה. אפשר בזכות הכנסת עסקים לעיר, אני יודע שחיים ביבס פועל בכיוון, אבל זו עדיין עיר הילדים".

דויטש מציף את הבעיות למעלה במפגשים קבועים שהוא מקיים עם ראשי מערכת החינוך בעיר.

"יש קשרים מצוינים עם מינהל החינוך והגורמים הרלוונטיים בעירייה. כל בעיה שמועלית מקבלת פיתרון, בעניין הזה אין בעיה".

לא מערב את העבודה בהנהגת ההורים

דויטש הגיע למודיעין בשנת 2000 לשכונת המגינים. כשהבת הגדולה הלכה לבית הספר היסודי אבני החושן הוא נכנס להנהגת ההורים וכעבור כמה שנים מונה ליו"ר ועד ההורים בבית הספר. "הוועדים בבתי הספר חשובים מאוד. הם אלה שעובדים מול המורים וההנהלות ובדרך כלל הם פותרים את הבעיות במקום. ההנהגה מתחילה לפעול רק אם יש בעיה שצריכה התערבות".

תשלומי ההורים על חינוך חינם מהווים בעיה?

"יש הוראות ברורות של משרד החינוך כמה כל הורה צריך לשלם על בית הספר. יש קו עליון ורוב בתי הספר מגיעים לקו הזה. מעטים גובים פחות מכך, אומר דויטש. "מדובר בעיקר בטיולים כשהטיול לפולין הוא התשלום המשמעותי ביותר. ועדי ההורים בבתי הספר מודעים לסכום הזה ודואגים שלא תהיה חריגה. אנחנו, בהנהגת ההורים, ניסינו לסייע להורים בגנים, שם הנושא פחות ברור".

דויטש בשנים האחרונות עובד כאמור כמדריך טיולים בחו"ל בחברת גשר. החברה גם מתמחה בטיולי בתי ספר לפולין, אבל מדגיש שהוא לא מעורב בתכנון הטיולים. "הבהרתי מראש לחברה ולהנהגה שאני לא מתעסק בזה. לא רוצה לערבב בין התחומים, בעיקר כשזה הדבר היקר ביותר שעליו משלמים ההורים".

מה קורה בהנהגת ההורים כשאתה בחו"ל?

"קודם כל אני מנסה שהטיולים שאני מדריך יהיו בקיץ ואז הסגן שלי מחליף אותי. נדיר שאני יוצא לטיולים במהלך שנת הלימודים וגם אז אין בעיה ליצור אתי קשר. התקשורת היום כל כך מגוונת שאני מעודכן בכל דבר באמצעות הרשתות החברתיות, המיילים והסלולרי. אין בכך בעיה".

"הוכחנו את הכוח שלנו"

ההורים היו למודים מלחמות בשנת הלימודים האחרונה והצליחו ברמה הארצית להשיג שתי תוצאות טובות – הוספת הסייעת השנייה והקטנת מספר התלמידים בכיתה א'.

דויטש היה שותף למהלכים אלה. "העובדה שהצלחנו להשיג את שתי המטרות האלה היא הצלחה גדולה עבור הפורום הארצי של ועד ההורים וההורים עצמם. אנחנו מודעים לכך שמדובר בתהליך שייקח זמן ושבשנה הקרובה רק בכיתה א' תהיה ירידה במספר הילדים. במודיעין בגלל שהיא נחשבת לעיר חזקה מספר התלמידים יירד ל-34, אבל זאת רק ההתחלה".

הפתעתם עם הנחישות שלכם?

"הנהגות ההורים בארץ התלכדו לפורום שכולל כ-200 יישובים. יש ארגון נפרד, שכולל כ-20 יישובים שהוא ותיק יותר, אבל גם סובל מבעיות. הפורום עבד קשה מאוד כדי שהעניין יצליח. הופעל לחץ על כל הפוליטיקאים וראש הממשלה הודה בעצמו שבזכות הפגישה שנערכה לו עם ההורים העניין קודם".

חלק מהכוח של ההורים הגיע בזכות שיתוף הפעולה עם המרכז לשלטון מקומי שחיים ביבס, ראש עיריית מודיעין עומד בראשו. "ביבס תרם הרבה למאבק הזה. העובדה שהרשויות המקומיות הצטרפו למאבק של ההורים נתן לנו כוח שרק הוסיף לחץ על הגופים הממשלתיים".

"בחירות להנהגות ההורים בגנים בעוד חודש"

ההנהגה העירונית פועלת בשיתוף פעולה עם העירייה כדי לבדוק שכל הכיתות מוכנות בזמן. "הדברים נערכים בצורה טובה, אבל רק בתחילת שנת הלימודים אפשר יהיה לבדוק אם הכל מתבצע", אומר דויטש. סימן חיובי היה השבוע דווקא ממקור חיצוני. "אנחנו בודקים את רפורמת הסייעת השנייה, שלפיה 30 ילדים בני 3 יזכו לסייעת נוספת. במקרה הזה מודיעין מקפידה על הכללים. שמעתי הרצאה של מפקחת על הגנים של משרד החינוך שאמרה שמודיעין היא אחת הערים הבודדות שלא עושה תרגילים בעניין הזה. יש ערים שדואגות שיהיו עד 29 ילדי גן בכיתה כדי שלא להעסיק סייעת שנייה – במודיעין זה לא קורה".

לא הכול עובר חלק בהנהגת ההורים. הורי ילדי הגנים טענו בשנים האחרונות שהם לא זוכים לייצוג מספק בהנהגה העירונית וחלק אף איים להקים ארגון משלו. דויטש מכוון לבחירות לגנים שיהיו בחודש הבא.

"בעוד חודש יהיו בחירות בגנים להנהגות ההורים בגנים והנציגים הרשמיים יצטרפו אלינו", הוא אומר. "הבטחתי זאת בעבר ועכשיו זה יקוים".

הבחירות יהיו קודם כל בוועדי הגנים והנציגים משם ייבחרו להנהגה המקומית. חלק ממובילי המחאה עדיין לא מרוצים מהעניין, אבל דויטש חושב שמדובר בהחלטה טובה. "מי שרוצה להיות בהנהגה צריך לעבור את הדרך הרגילה. יש אנשים, שאני לא רוצה להתייחס אליהם בצורה פרטנית, שרואים את עצמם נציגי הורי הגנים, על אף שלא נבחרו רשמית. הדרך היחידה היא דרך הבחירות. אחרי שיהיו בחירות, ותיבחר נציגות שתייצג את הגנים כולם ייצוגו כמו שכל בתי הספר והתיכונים מיוצגים".

 

תעודת זהות /// אמציה דויטש

בן 49, נשוי + 4, נמצא במודיעין משנת 2000 בשכונת המגינים

הנהגת ההורים: פעיל בוועד ההורים באבני חושן מאז שהילדה הבכורה עלתה לכיתה א', נבחר ליו"ר הוועד בבית הספר ולפני שנה וחצי מונה ליו"ר הנהגת ההורים בעיר

עיסוק: מדריך טיולים לחו"ל

המוטו לתפקיד: יש לנו את החינוך הכי טוב בארץ וצריך לשמור עליו

מוטו לחיים: לנסות ולהביא עולם טוב יותר.

 

 

תגובה אחת

  1. ועד הגנים העירוני נבחר על ידי ועדי הגנים בעיר! אם להיבחר באופן ברור על ידי למעלה מ- 50% מהוועדים בגני הילדים זה אומר לא להיבחר, אז ברור מול מי יש לנו עסק. נתראה בבחירות בתחילת השנה. כזכור לי, בבחירות בחודש יוני ליו"ר הנהגת ההורים, בחרו ביו"ר המכהן רק 12 יו"ר בתי ספר, חלקם אף לא נכחו באף פגישה של הנהגת ההורים כל השנה!! והגיעו במיוחד רק לבחירות, או שלחו ייפוי כוח. יש הרבה מאוד שאלות שיש לשאול בעניין הזה. התשובות נמצאות ופזורות בשטח. יש מי שיכול לענות. מה שבטוח שהולך להיות מעניין 🙂

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם.שדות חובה *

*