מבזק חדשות
בית » חדשות » לידיעת הקורא יוסף שפירא, מבקר המדינה
לידיעת הקורא יוסף שפירא, מבקר המדינה
הנושא הועבר למבקר המדינה

לידיעת הקורא יוסף שפירא, מבקר המדינה

גובר החשד לאי סדרים לכאורה סביב הקרן לפיתוח מודיעין. חבר מועצת העיר אבי אלבז פנה השבוע למבקר המדינה. דובר העירייה מתחמק לאחרונה בשיטתיות מלהשיב לשאלות "חדשות מודיעין" בנושא

מזה שש שנים "מתברברת" עיריית מודיעין בניסיון להקים את הקרן לפיתוח מודיעין שתפקידה גיוס תרומות לעיר למימון פרויקטים ובניית מוסדות ציבור באמצעות כספים של ארגונים ואנשי עסקים בארץ ובחו"ל.

לאחר תקופה ארוכה בה טענו בעירייה כי הקרן עומדת להתחיל "תוך מספר שבועות" את פעילותה, חלה לאחרונה תפנית מפתיעה ובעירייה אמרו כי "בעבר הקימה העירייה קרן עירונית לאיסוף תרומות. במקביל להקמתה שינה משרד האוצר את הכללים וביטל את האפשרות שקרנות עירוניות שיוקמו (חוק זה אינו כולל קרנות ותיקות כגון קרן ירושלים, תל אביב נתניה וכדומה), לא ייהנו מפטור ממס (סעיף 46 לפקודת המסים). לפיכך לאור חוסר הרלוונטיות שלה ביטלה העירייה את הקרן. עוד קודם להקמת הקרן העירונית הוקמה קרן פרטית".

חבר מועצת העיר, יו"ר תנועת מודיעין חופשית, אבי אלבז הציג בישיבת מועצת העיר האחרונה שאילתה לראש העיר וביקש הבהרות לגבי התנהלות הקרן. בין היתר טען ראש העיר חיים ביבס בתשובתו כי העירייה הוציאה "רק" כ- 5,900 ₪ עבור הקמת ואחזקת עמותת 'הקרן לפיתוח מודיעין'. לעומת זאת, טוען אלבז כי בידיו מסמכים רשמיים של העירייה המוכיחים כי הוצאו לפחות 191 אלף שקלים בהקמה. לאור הפערים הללו מיהר השבוע אלבז לפנות למבקר המדינה, השופט בדימוס יוסף שפירא, בבקשה לבדוק את ההתנהלות סביב הקרן.

במקביל פנה "חדשות מודיעין" פעם נוספת לדובר העירייה. כזכור, לפני עשרה ימים לא השיב הדובר לשאלותינו באותו נושא ("חדשות מודיעין", 2 באוגוסט 2015 "אמת לא נודעת"). הפעם שאלנו את הדובר כדלקמן:

בהמשך לתשובת ראש העיר לשאילתה של חבר המועצה אבי אלבז ובהמשך לשאלות שלנו שלא נענו בעבר להלן שאלות נוספות בנושא קרן מודיעין:

  1. על פי תגובת ראש העיר לחבר המועצה אבי אלבז ניתן ללמוד שאין הסכם מחייב בין העמותה הפרטית לבין העירייה. במצב כזה כיצד יכולה העירייה להבטיח שכל התרומות יועברו לפעילות לטובת העיר?
  2. מי שולט בקרן הפרטית? מי הם חברי ההנהלה? מיהו יו"ר הקרן?
  3. בהיעדר הסכם משפטי, כיצד ערוכה העירייה להתגונן מפני מצב אפשרי של סכסוך עתידי בינה לבין השולטים בקרן הפרטית, מצב בו יוחלט לנתב את הכספים שנאספו בקרן לטובת יעדים שלא על דעת העירייה?
  4. בעבר טענתם שהקרן העירונית נסגרה בשל העובדה שעליה לשלם מיסים. האם הקרן הפרטית פטורה מתשלום מס? אם לא, מה היתרון של הקרן הפרטית על פני הקרן העירונית שבוטלה?
  5. עוד טענתם בעבר, כי הקרן הפרטים הוקמה עוד לפני הקרן העירונית שבוטלה. מאחר שבשנת 2009 החליטה מועצת העיר להקים קרן עירונית, מדוע צריך היה להקים גם את הקרן הפרטית?

גם השבוע, למרות מספר פניות שלנו הדובר לא השיב לשאלותינו. ככל הנראה בעירייה מעדיפים שאתם הקוראים לא תדעו את כל האמת בנושא. בכל מקרה גובר החשד לכאורה לאי סדרים סביב הקרן הכספית הזו ויש לקוות שכבוד השופט שפירא ירים את הכפפה ויבדוק את הנושא לעומקו.

אם וכאשר תגיע תגובה מהעירייה נשמח לפרסמה, וכהרגלנו נמשיך לעקוב אחר הנושא ונדווח בהתאם.

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם.שדות חובה *

*