מבזק חדשות
בית » חדשות » מזל טוב: מודיעין בת 19
מזל טוב: מודיעין בת 19
מודיעין בשנת 2015. מראה כללי

מזל טוב: מודיעין בת 19

בדיוק לפני 19 שנים בסוף חודש יולי 1996 החל אכלוסה של העיר מודיעין. "זקני העיר" טוענים שקשה היה לדמיין אז שכך תראה העיר תוך תקופה כה קצרה יחסית. ובעירייה מתכננים כבר את חגיגות ה-20 – "השיר לא תם הוא רק מתחיל"

היה זה משה דיין, שכבר בשנת 1963, בתפקידו כשר החקלאות של ממשלת ישראל "השתעשע" ברעיון להקים מחדש את מולדת החשמונאים, ולהפוך אותה לאזור עירוני תחת השם – מודיעין. לפני 52 שנה, עיתון "ידיעות אחרונות" מיום 1.8.1963 דווח לקוראיו, כי הממשלה תאשר בוודאי את הרעיון "שיחל כבר בקרוב לקרום עור וגידים".

"כבר בקרוב", כך מסתבר, הוא דבר יחסי. בפועל זה לקח למעלה מ- 30 שנה עד שעלו לשטח הדחפורים הראשונים. אבל העיר הזו שכולם חלמו עליה, בין ירושלים לתל אביב, אכן נולדה. היא נולדה, תוך מאבק והתגברות על קשיים אדירים. כמו כל "תינוק" חדש, מחלות ילדות לא חסרו ולא פסחו על העיר. פניה הצעירות "הבתוליות" משהו ניכרות במודיעין עד היום. לא כל כך מהר נפטרים מתדמית ילדותית רכה וכובשת. אך בשנים האחרונות אנו עדים להתפתחות בקצב מסחרר ולתוכניות בניה ושיפור רבות למדי. העיר שמזוהה מצד אחד כעיר שינה ומנגד כעיר העתיד, עשויה להפוך לתוססת בעוד מספר שנים עם הקמת מרכז העיר – "הרמבלס של מודיעין".

לא בכדי הפכה מודיעין לסמל חשוב של עיר מתוכננת, עיר ירוקה, עיר של פריחה. למרות השנים המעטות שחלפו מאז תחילת הדרך, צמחה מודיעין והיתה לעיר גדולה. מפרויקט בהתהוות, שכלל לפני 19 שנה, מספר רחובות וכמה מאות משפחות בלבד, הפכה מודיעין לעיר מודרנית עם למעלה מ- 90 אלף תושבים, מערכת כבישים היקפית ענפה, ארכיטקטורה יפהפייה, מערכת חינוך טובה, מוסדות ציבור ותרבות, פארקים ומדשאות בהיקף ובקנה מידה שלא הכירו בארץ הזו קודם לכן. כדי לצרוך תרבות, אוכל טוב או ביגוד אופנתי, אין עוד צורך לנסוע אל הכרך הגדול תל-אביב.

חלומם של המייסדים היה הכרחי, אך לא היה בו די. כדי להקים עיר מודרנית בסדר גודל כזה נזקקו מתכנניה ובוניה של מודיעין, גם לבנייה שיטתית, מאמץ תכנוני, טיפוח יזמות בהיקף חסר תקדים, תהליכי קבלת החלטות איכותיות ודבקות רבה במטרה. בשבע השנים האחרונות ממונה על התזמורת הזו, ראש העיר השלישי של מודיעין, חיים ביבס, ובקדנציה שלו ניכרת תנופת בניה מרשימה.

בשנים שחלפו מאז ייסודה של העיר, עבר העולם בכלל והמדינה בפרט תמורות רבות, כלכליות, חברתיות, תרבותיות וטכנולוגיות. מודיעין ידעה תמיד ויודעת גם היום להתאים את עצמה לשינויים ובמקביל לשמר ולטפח את תדמיתה ואת "המורשת" המיוחדת שטבעו והגו ראשוני בוניה – מעין חצי עיר חצי כפר שכמעט ולא חסר בה דבר.

19 שנים בלבד ומודיעין היא ההוכחה שאין תחליף ליוזמה חופשית ויצירתיות, וכי שגשוג עירוני ייתכן רק במקומות בהם הקברניטים מפעילים את מוחם ואת מרצם ללא הרף. הרבה דברים טובים קרו בעיר הזו במהלך השנים, וממשיכים להתרחש לנגד עינינו יום יום שעה שעה – לאחר 19 שנות עשייה, מודיעין היא עיר מרשימה המספקת לתושביה ולמבקריה את כל השירותים הנדרשים, תוך שמירה על איכות גבוהה ושביעות רצון "לקוחותיה". לא בכדי מתפארת מודיעין בתואר העיר המתוכננת ביותר בארץ. בראייה חובבנית משהו, אפשר להגיד על מודיעין שהיא עיר שקטה, איכותית, פתוחה, ידידותית, ירוקה, צנועה ומאד אנושית.

ומה עם העתיד של עיר העתיד? יש משהו מיוחד בעיר בהתהוות. בחצי עיר חצי אתר בנייה. לעתים זה יפה יותר מן השלם. כשהמקום לא גמור ניתן לחלום, להפעיל את הדמיון ולנסות להעריך איך זה ייראה פעם. סימפוניה בלתי גמורה נותנת תקווה – אולי יום אחד עוד ישלימו אותה, ירכיבו את הפאזל עד אחרון חלקיו. לעיר חצי גמורה יש עוד יתרון בולט – ניתן להתערב בהמשך המלאכה, לבחור את הדרך, להשפיע, ללוות את הבנייה, להתלהב, לשאוף למשהו אחר, ליצור, לכוון, וכך להקים שכונות ובתים חדישים ומאירי פנים. לא עוד גושי פלדה ובטון עם ציפוי, אלא יצירות מודרניות עם יחס נכון ואדיב לסביבה ולנוף. במילה אחת קוראים לכך – מעוף.

במודיעין יש עוד בנייה רבה ולכן יש עוד תקווה רבה. ניתן לשלוט על המראה האורבני העתידי של שכונותיה החדשות של העיר באמצעות ארכיטקטורה מאורגנת, פונקציונאלית ונקייה. חשוב ביותר למנוע שגיאות תכנון, ולא פחות חשוב זה להימנע משעמום ארכיטקטוני בו מצטיינות מרבית ערי ישראל.

בהגשמת חזון של בניית עיר צריכים הקברניטים להפנים היטב את משפט המפתח: "סוף מעשה במחשבה תחילה". הכל למען שיפור איכות החיים והסביבה שלנו. הכל כדי להביא את מודיעין אל מיקומה הראוי בשורה הראשונה של הערים שטוב לחיות בהן בישראל. ולמרות הכל זוהי רק ההתחלה. השיר לא תם הוא רק מתחיל, ובעיריית מודיעין כבר החלו בתכנון חגיגות ה-20 של העיר שיתקיימו בשנה הבאה.

 

 

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם.שדות חובה *

*