מבזק חדשות
בית » חדשות » מי ישליך על ראש העיר עגבניות רקובות?
מי ישליך על ראש העיר עגבניות רקובות?
שולחן נעליים ועגבניות. עזרים טקטיים לאופוזיציה

מי ישליך על ראש העיר עגבניות רקובות?

האופוזיציה כגורם מפקח גורמת לכך שהקואליציה תיתן לציבור דין וחשבון והיא מאלצת את הנהלת העירייה לעבוד טוב יותר ובשקיפות רבה יותר למען הציבור. וגם: מדוע חבר האופוזיציה שרון מעוז הוריד הילוך?

בספטמבר 2013 הוצג במוזיאון עין הוד מיצג שנוי במחלוקת, שבמסגרתו התבקשו המבקרים להשליך נעליים לעבר דמותו של שר האוצר דאז יאיר לפיד.

דעתי לא ממש נוחה מסוג כזה של אלימות בכסות של אמנות, אבל באופן מטפורי אני מוכן לאמץ את הרעיון הכללי ואני נובר ברשימת חברי מועצת העיר שלנו ולא מוצא את אותם חברים שתפקידם לזרוק נעליים, עגבניות רקובות או שולחנות, על ראש העיר חיים ביבס.    

אתם ודאי שואלים, מדוע אני חושב שלראש עיר מצליח ופופולרי כמו ביבס מגיע יחס עוין וברוטאלי כזה? ובכן, לביבס למרות היותו ראש עיר טוב מאוד זה מגיע, כמו לכל ראש עיר או ראש מדינה אחר, כי הוא זקוק לאופוזיציה לוחמת לטובת ניהול תקין ויעיל של העיר.

הניצחון בבחירות עם קרוב ל-90 אחוזי תמיכה אינו מבטיח לכאורה כהונה קלה ונוחה לראש העיר ונדרשת קואליציה רחבה בשביל להעביר החלטות וכדי ליהנות מקצת שקט. ביבס, בקדנציה הראשונה שלו זכה למאזן כוחות נוח במיוחד, כאשר הותיר באופוזיציה שני חברי מועצה בלבד: אלכס וינרב ונציג סיעת "יסודות" חיים מרציאנו שהוחלף על ידי ברוך בוחניק. גם חבר מועצת העיר יגאל צדוק לא חתם עם ראש העיר על הסכם קואליציוני אך נותר נאמן לקואליציה לכל אורך הדרך. ואילו חבר המועצה מסיעת יח"ד דני רוזנפלד תפקד לסירוגין כחבר קואליציה ואופוזיציה. לעתים נראה היה שגם רוזנפלד וגם ביבס לא יודעים בדיוק אם רוזנפלד הוא חלק מהקואליציה או לא. חברי המועצה וינרב ובוחניק תפקדו אמנם כאופוזיציה אולם "מלחמותיהם" בראש העיר היו מוגבלות. בכל מקרה, לפתחו של בית המשפט הם לא הגיעו.

כידוע, ביבס בנה לאחר הבחירות האחרונות קואליציה מקיר לקיר במגמה לצמצם ככל האפשר את כוחה של האופוזיציה העתידית, ואולי אף לבטלה לחלוטין. אותי המצב הזה מדאיג למדי, כי היעדר אופוזיציה הוא אסון לעיר. דווקא בגלל שביבס הוא ראש עיר חזק וריכוזי לאופוזיציה יש חשיבות רבה.

כך, את הקדנציה השנייה שלו החל ביבס עם קואליציה רחבה ביותר. בפועל רק חבר המועצה שרון מעוז מסיעת מודיעין של כולנו תפקד כאופוזיציונר, ואלו חברי סיעת שחר עושים חינוך בראשות מויש לוי, לא חתמו על הסכם קואליציוני אך העדיפו מצב של "שב ואל תעשה" מבחינה אופוזיציונית. לפני מספר חודשים "התפוטר" מהקואליציה חבר המועצה אבי אלבז מתנועת מודיעין חופשית ומצא עצמו פעיל על ספסלי האופוזיציה בעיקר בכל מה שקשור לענייני דת.

ברם, הצטרפותו של אלבז לאופוזיציה, גרמה מסיבות בלתי מובנות לחלוטין, לחבר המועצה שרון מעוז להוריד הילוך, וכך מי שהחל את תפקידו באופוזיציה בקול תרועה גדולה נדם כמעט לגמרי בחודשים האחרונים.

אמנם, אף אחד לא רץ בבחירות כדי לשבת אחר כך במשך חמש שנים בחוסר מעש ולריב עם ראש העיר כחבר לעומתי. אך בכל זאת לא כולם צריכים "להצטרף לעשייה". מישהו צריך להוות "אלטרנטיבה לשלטון". לתפקיד האופוזיציה בשלטון דמוקרטי יש חשיבות גדולה ביותר, שכן עליה לייצג את עמדותיו של המיעוט, לבקר את הנעשה ולשמור על מנהל תקין. שאלה קשה עולה לגבי מועצת עיר ללא אופוזיציה: האם אין טעם לפגם בכך שעיר בהתהוות עם כל כך הרבה בעיות ותוכניות תתנהל ללא אופוזיציה חזקה? ברור שכן, כי האינטרס הציבורי מחייב שתהייה אופוזיציה משמעותית ולוחמנית. לאופוזיציה יש תפקיד חשוב מאוד. בלעדיה אין דמוקרטיה. זוהי הביקורת האמיתית והיעילה ביותר לשלטון.

עצם הימצאותם של חברי מועצה באופוזיציה יוצר דיון ענייני יותר ופורה יותר. טובת העיר היא שהאופוזיציה תתפקד כגורם משמעותי, בלתי מתפשר, אשר לא ניתן להתעלם ממנו.

תפקידה של האופוזיציה, אם כן, לתקוף את הקואליציה ואת העומד בראשה כמעט בכל מחיר ובכל הזדמנות. על חבריה להגיש הצעות רבות, ככל שניתן, לסדר היום של המועצה. עליהם לבקר את הקואליציה, לזעוק ולפקח. מתפקידם לבער את השחיתות, לשמור על נורמות מוסריות בהתנהלות הרשות, לחשוף מחדלים ואי-סדרים, למנוע התנהלות בלתי חוקית, להתריע מפני רשלנות, להילחם על עקרונות ועל מינהל תקין ולחשוף שערוריות, להגיש תביעות בערכאות שיפוטיות שונות, לנהל מאבקים, לחשוף ליקויים, להתריע על עוולות, על מחטפים, על שימוש חורג בתקציבים ועל מינויים לא ראויים.

במובן מסוים, חברי האופוזיציה הם התקווה האמיתית של התושבים. הם אלה שזוכרים תמיד, כי מאחוריהם מצויים הבוחרים ולהם הם חייבים את חובת הנאמנות הראשונה. במסגרת השמירה על המשטר הדמוקרטי צריכה האופוזיציה לשמור על תקשורת חופשית, עליה לחשוף תכנים חשובים – בעיקר תכנים שאינם זוכים לסיקור, כי אי-פרסומם משרת את האינטרסים הצרים של הקואליציה. לחברי האופוזיציה יתרון משמעותי נוסף – הם נהנים מחופש ביטוי ויכולת לבקר באין מפריע את הנעשה בעירייה, וכך יכולים הם לעמוד על משמר זכויותיהם של התושבים.

 

 

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם.שדות חובה *

*