מבזק חדשות
בית » חדשות » מעילה, תאונה ולקחים
מעילה, תאונה ולקחים
עיריית מודיעין

מעילה, תאונה ולקחים

בעקבות מעצרו של עובד עירייה חיצוני בכיר החשוד במעילה כספית של למעלה מחצי מיליון שקלים, ראש העיר חיים ביבס משיב לשאלות בלעדיות של "חדשות מודיעין" על תאונת דרכים בה היה מעורב החשוד, על איך לא הרגישו שחסרים כספים ועל הלקחים מהפרשה

חוקרי יחידת ההונאה במחוז מרכז עצרו אתמול בבוקר תושב מודיעין יליד 1968 המועסק בעיריית מודיעין כעובד חיצוני מזה שנים רבות, בחשד שמעל בכספי העירייה בהיקף של למעלה מחצי מיליון שקלים.

החקירה נפתחה בעקבות תלונה שהוגשה ע"י עיריית מודיעין, לאחר שעלה חשד כי לכאורה מתבצעת על ידי החשוד גניבה שיטתית של כספים מהעירייה.

אתמול (יום ב') עם המעבר לחקירה גלויה נעצר העובד, בוצע חיפוש בביתו והוא נחקר בחשד לעבירות של גניבה ממעביד, קבלת דבר במרמה, זיוף, הלבנת הון ועבירות מס. היום יובא החשוד לדיון בהארכת מעצרו בבית המשפט בראשון לציון. בזמן כתיבת שורות אלה חל איסור פרסום לגבי שמו של החשוד.

במסיבת עיתונאים שקיים הבוקר (יום ג') ראש העיר חיים ביבס נמסר על ידי ראש העיר כי כבר ביום רביעי שעבר כשעלה החשד, היועצת המשפטית של העירייה זימנה את החשוד לשימוע, אך כשהעובד היה אמור להגיע לשימוע ביום חמישי בבוקר קרתה לו תאונת דרכים בעמק האלה פינת יהודה המכבי, בה הוא נפצע ואושפז עד יום ראשון בבוקר.

ביבס: "בזמן הזה המשכנו לבדוק את הנושא תוך תאום עם משטרת מודיעין ויחידת ההונאה במחוז מרכז. איש המחשבים שלנו הצליח לעלות על שיטה במסגרתה לכאורה החשוד לקח כספי עירייה והעביר אותם לחשבון פרטי ברמלה. החשד הוא כי בתור חשב שכר הוא לקח כספים שמיועדים לעובדים שפרשו, הם קיבלו את חודשי הפרישה המגיעים להם ועל כך הוא הוסיף עוד כספים של חודש נוסף שעל פי החשד הועברו לרשותו של החשוד. יודגש כי הכספים הם כספי עירייה ולא כספי עובדים. על פי החשד מדובר בפעולה שיטתית מתמשכת על פני 10-11 שנים. בסך הכל מדובר על סדר גודל של למעלה מחצי מיליון שקלים".

עוד סיפר ביבס כי לאחר שהעירייה הצליחה לפצח את השיטה, היועצת המשפטית ומנכ"ל העירייה הגישו תלונה במשטרה נגד העובד וכל חומר הפרשה נמסר למשטרה בצורה מסודרת. מיד לאחר שחרורו של העובד מבית החולים הוא נעצר. לדברי ראש העיר, העירייה מתכוונת להגיש תביעות נגד העובד ונגד גורמים רלבנטיים אחרים במטרה להשיב לקופת העירייה את כל הכסף. "אנחנו לא נוותר על שום שקל מהקופה הציבורית", אמר ראש העיר והוסיף: "וכמובן שאנו נדרוש למצות אתו את הדין בחומרה, שכן על פי מה שמסרו לי מהמשטרה העובד כבר הודה על חלק לא מבוטל מהאשמות נגדו".

עוד הדגיש ביבס כי נכון שמדובר במקרה חמור ביותר אך אין בו כדי לפגוע בתדמיתם של עובדי עיריית מודיעין הידועים כעובדים ישרים והגונים. "המקרה הבודד הזה אינו מעיד חלילה על הכלל", אמר ראש העיר.

בשלב האחרון של מסיבת העיתונאים השיב ראש העיר חיים ביבס לשאלות הבלעדיות של "חדשות מודיעין":

מה הביא לחשד הראשוני, מה הדליק לכם נורה אדומה?

"קבלנו מידע מגורם מהימן ועל פיו נתתי הוראה ליועצת המשפטית ולמנכ"ל לבדוק את החשדות".

איך במשך 11 שנים לא עלה שום חשד כשחסר כסף בקופה הציבורית, האם למשל מבקר העירייה לא היה אמור לעלות על זה?

"גם בביקורת שנעשתה וגם רואה החשבון שלנו לא עלה על השיטה. השיטה היתה די מתוחכמת ולא עלו על כך. מה לעשות. רק עכשיו אחרי שנתעורר החשד איש המחשבים שלנו עבד קשה מאוד ופיצח את השיטה. עד כה הצלחנו לשמור על מערכת נקיה לגמרי. נכון שזה גועל נפש. אני מצר על הדברים".

האם הופקו לקחים מהפרשה?

"כמובן. אנחנו נקיים שידוד מערכות. נתגבר את נושא אבטחת המידע. נבדוק מחדש את הטיפול בנושאים הרלבנטיים ונסיק במידת הצורך מסקנות אישיות נגד מי שצריך ונגד הגורמים הרלבנטיים. נטפל בנושא עד תום. לפי המשטרה החקירה עוד לא הסתיימה ואנו ממתינים שיובהרו כל הדברים. בזמן קצר יחסית הצלחנו לחשוף את החשדות. נקיים שיחות עם כל המנהלים והעובדים כדי למקד את הדברים ולמנוע שמועות לא נכונות".

מי הם הגורמים הרלבנטיים שהזכרת מעבר לאיש עצמו?

"על כך אני לא יכול להשיב בשלב הזה של החקירה".

לגבי עיתוי התאונה של העובד – האם יש חשד שהתאונה היתה יזומה?

"לנו אין מושג. אנחנו לא יודעים אם יש מקריות. עדכנו באותו רגע את המשטרה לגבי החשדות. המשטרה קבלה מאתנו את כל הפרטים בצורה מסודרת. כאשר המשטרה תגיע למסקנות אנו נדע את כל האמת".

 

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם.שדות חובה *

*