מבזק חדשות
בית » חדשות » מקבלן או מיד שנייה?
מקבלן או מיד שנייה?
אתר בנייה. תמונת ארכיון

מקבלן או מיד שנייה?

שתי אפשרויות עומדות בפני מי שמבקש לרכוש לעצמו דירה: דירה חדשה מקבלן או דירה מיד שנייה. מה היתרונות ומה החסרונות של כל אחת מהאפשרויות הללו?

ההחלטה אם לבחור בדירה מקבלן או דירה מיד שנייה הינה החלטה קריטית אשר מנתבת את הקונה לאופן חיפוש הדירה. רכישת דירה מקבלן מלווה בתחושה של רכישת מוצר חדש אשר אנו הקונים נכניס בו את השינויים הרצויים לנו. אך מטבע הדברים בדירה אשר רק נבנתה עלולים להיות פגמים כגון אי התאמה למפרט, ליקויי בנייה ואף רטיבויות אשר לעיתים תיקונם מצריך ניהול מאבק ממושך ומייגע מול החברה הקבלנית. כמו כן, יש לקחת בחשבון איחורים במסירת הדירות –  ככלל בחוזי קבלן, לקבלן נתונה הזכות לאחר בדרך כלל  90 יום במסירת הדירה וזאת ללא כל פיצוי לרוכש. אף לאחר תקופה זו הפיצוי שניתן על פי החוזה אינו משקף לרוב עלות של שכר דירה ריאלי, אלא בפיצוי חלקי בלבד.

בשוק הנדל"ן במודיעין מחיר דירה מקבלן ברוב המקרים, זול מדירה מיד שנייה, לפעמים אף בצורה משמעותית למדי. אולם צריך לקחת בחשבון כי לרוב מדובר בדירה על הנייר שבנייתה לעתים לא החלה. במצב כזה, הקונה צריך לקחת בחשבון שהוא יקבל את דירתו רק כעבור שנתיים או שלוש מיום חתימת החוזה. בנוסף חשוב לזכור כי ברכישת דירה מקבלן יש צורך בהשקעה נוספת: במיזוג, במטבח, באמבטיות, בעבודות חשמל, בסורגים ובפיתוח גינה במידה וישנה כזו. זמן ההמתנה לקבלת החזקה בדירה יד שנייה לרוב קצר יותר באופן משמעותי ומי שרוכש את הדירה לצורך השקעה יכול להשכירה מיידית.

זמינות, מחיר וביטחונות

ביד שנייה המחיר קבוע מראש, לפי המוסכם בין הקונים למוכרים, ומועד קבלת הדירה הינו בתאריך נקוב שנקבע מראש בחוזה. אין אותיות קטנות בהן המוכר רשאי לדחות את מועד המסירה בגין עיכובים טכניים למיניהם ויש פיצוי ידוע מראש במקרה של הפרה יסודית של החוזה.

ברכישה מקבלן יש לקחת בחשבון את ההצמדות למדד או למדד יוקר הבנייה וככל שמועד המסירה מתאחר, כך גם מחיר הדירה עולה. כמו כן במקרים בהם הרוכש מבקש לבצע שינויים בתוכניות הבנייה, או תוספות כלשהן, הדבר יהיה כרוך בעלויות נוספות שברוב המקרים הינן גבוהות למדי.

ביד שנייה הבעלות נבדקת מראש והסיכונים קטנים יחסית, נרשמת הערת אזהרה המגנה על הקונה. בדירה מקבלן קיימים סיכונים כמו פשיטת רגל של הקבלן וההגנה היחידה היא באמצעות ערבות בנקאית הנותנת מענה חלקי בלבד לקונה.

רואים את המוצר

ביד שנייה, המוצר קיים, הוא מוחשי, ולא "על הנייר", כך שאין צורך להפעיל את הדמיון יתר על המידה. ניתן לראות את מראה הבניין החיצוני, לסייר בדירה, למדוד את גודלה באופן מדויק, לפתוח חלון ולראות אם השכן צמוד אליך או שיש מרחק בין הבתים, לצאת למרפסת או לגינה ולראות אם יש בהן פרטיות, האם יש נוף או שהדירה מוקפת בניינים הצופים עליה. חשוב לא פחות, לבחון מי השכנים, האם חדר המדרגות מטופח ונקי, האם החניה יפה ומסודרת ואפילו אם חדר הזבל נקי. כל הפרמטרים הללו מעידים על טיב האנשים הגרים בבניין, אשר בבוא העת יהפכו להיות שכנים קרובים.

כאמור, במקרים רבים ניתן למצוא דירה שבעליה הקודמים השקיעו בה: במטבח, בחדרי האמבטיה, בריצוף מיוחד, בדלתות איכותיות, בארונות קיר, בעבודות גבס, במיזוג, ברשתות וסורגים, בגינות ובגדרות. אם ההשקעה לטעמכם, היא לרוב גם משתלמת מבחינה כספית ועשויה לחסוך לכם כסף רב וכאב ראש לא קטן בביצוע שינויים ושיפוצים.

טיב הקבלן והבניה

בניגוד לרכישה "על הנייר" מקבלן, בה מתחייבים לרכישת המוצר מראש ללא יכולת לבדוק את טיבו, בדירת יד שנייה, ניתן להזמין מהנדס או חברת בדק כדי לבדוק את טיב הבניה טרם ביצוע העסקה. אפשר לבדוק אם יש או היו סדקים מהותיים או רטיבויות בדירה, בעיות צנרת, אקוסטיקה, בעיות עם הגג בדירות בקומות עליונות, טיב הריצוף ומצבו, איטומי פתחים, סוג החלונות והדלתות ועוד.

אולם צריך לקחת בחשבון שבמרבית חוזי המכר ברכישה ביד שניה, מצהיר ומתחייב הקונה כי בחן את הדירה והוא קונה אותה במצבה "as is  ". משמעות הדבר כי הרוכש בדרך כלל לא יוכל להתלונן בפני המוכר על ליקויים אשר נמצאו לאחר מסירת הבית.

רואים את הסביבה

כשקונים מקבלן, לרוב התשתיות בסביבה הקרובה לא קיימות עדיין. כשקונים דירת יד שנייה, התשתיות ומבני הציבור בסביבה כבר ברורים, כמו: גני ילדים, בתי ספר, מרכזי קניות, פארקים, וקרבה לתחבורה ציבורית. כך ניתן להתאים את מקום המגורים לסביבה המתאימה לכל אחד ואחד. כמו כן, ניתן לבדוק את השפעת הסביבה על דירת המגורים, למשל, לעמוד במרפסת או בגינה ולהאזין לסביבה –  האם יש רעש מכביש סמוך, או מבית ספר קרוב, או שלחילופין שומעים את ציוצי הציפורים וזרימת המים מהפארק הסמוך.

 

 

 

תגובה אחת

  1. כתבה טובה עם כל הנתונים נכונים, אבל אין בה שום חידושים

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם.שדות חובה *

*