מבזק חדשות
בית » חדשות » יש דין, יש דיין
יש דין, יש דיין
רחוב משה דיין בשכונת המגינים

יש דין, יש דיין

לפני בדיוק מאה שנים, ב-20 במאי 1915 נולד משה דיין בדגניה. דיין מצביא, מדינאי ואיש ציבור מהבולטים והמשפיעים ביותר על התפתחותה של מדינת ישראל היה הראשון שהציע להקים את העיר מודיעין

היה זה משה דיין, שכבר בשנת 1963 בתפקידו כשר החקלאות של ממשלת ישראל "השתעשע" ברעיון להקים מחדש את מולדת החשמונאים, ולהפוך אותה לאזור עירוני תחת השם – מודיעין. עיתון "ידיעות אחרונות" מיום 1.8.1963 דווח בזמנו לקוראיו, כי הממשלה תאשר בוודאי את הרעיון "שיחל כבר בקרוב לקרום עור וגידים".

"כבר בקרוב", כך מסתבר, הוא דבר יחסי. בפועל זה לקח למעלה מ- 30 שנה. אבל העיר הזו שרבים חלמו עליה, בין ירושלים לתל אביב, אכן נולדה. היא נולדה, תוך מאבק והתגברות על קשיים אדירים. כמו כל תינוק חדש, מחלות ילדות לא חסרו ולא פסחו על העיר. פניה הצעירות "הבתוליות" משהו ניכרות במודיעין עד היום. לא כל כך מהר נפטרים מתדמית ילדותית רכה וכובשת.

מה שהחל כגבעות טרשים, עצי חורש, סלעים ושיחי בר באמצע שום מקום, הפך לסמל חשוב של עיר מתוכננת, עיר נקייה, עיר של פריחה עם אגם יפהפה בטבורה ועם פארקים ומדשאות בהיקף ובקנה מידה שלא הכירו בארץ הזו קודם.

כאמור, אבי הרעיון של הקמת מודיעין היה דיין שהציע זאת במסגרת תפקידו כשר החקלאות של ממשלת ישראל, תפקיד אותו מילא בין השנים 1959-1964. בשנים 1953- ינואר 1958 כיהן כרמטכ"ל ובנובמבר 1959 נבחר לראשונה לכנסת. לימים כיהן בין היתר גם כשר הביטחון ושר החוץ.

כמו כן יצוין כי דיין נלחם באזורנו במסגרת מבצע דני שהתקיים ביולי 1948. בתקופה זו שירת כמפקד גדוד בחטיבה 8.

דיין נפטר מהתקף לב בגיל 66 ב16 באוקטובר 1981. זכרו של דיין מונצח כיום במקומות רבים במדינת ישראל. רחובות ראשיים בערים הגדולות נושאים את שמו. כך במודיעין נקרא על שמו רחוב ארוך יחסית החוצה את שכונת המגינים מעמק בית שאן ועד עמק זבולון.

היום, ביום הולדתו ה-100 של דיין, מתגוררים 90 אלף תושבים מרוצים וגאים במודיעין מכבים רעות ומודים להוגה רעיון הקמתה מחדש של מולדת החשמונאים. מה היינו עושים והיכן היינו מתגוררים היום לולא הצעתו החשובה של דיין? לאלוהים פתרונים.

2 תגובות

  1. משהו 1 טוב שדיין חשב עליו…. חבל שרוב שאר הדברים שעשה גרמו לנזק בל יתואר למדינה. כמו ההתרפסות בהר הבית או אי סיפוח יוש.

  2. יואל. כול הכבוד. חשוב ללמד את זה את ילדי מודיעין.

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם.שדות חובה *

*