מבזק חדשות
בית » חדשות » ככה לא בונים עתיד
ככה לא בונים עתיד
תחרות שחמט. מודיעין לא על המפה

ככה לא בונים עתיד

עם אוכלוסייה חזקה במיוחד, רקע סוציו-אקונומי גבוה, אחוז ניכר של צעירים ילדים ונוער, וכמות אקדמאים מרשימה, מודיעין היתה אמורה להיות מעצמת ספורט בכלל ומעצמת שחמט בפרט. ברם, בשל תפקוד לקוי של העירייה ושלוחותיה מודיעין לא על המפה

עם אוכלוסייה כמו שלה למודיעין יש פוטנציאל אדיר להיות מהמובילות בארץ בתחום השחמט. אולם, למרות שהעיר קיימת כבר 19 שנים למעשה אין בה חיי שחמט כלל – לא מועדון שניתן לשחק בו, לא קבוצות המייצגות את העיר במשחקי הליגה ואפילו לא חוג לנוער שבראשו עומד מאמן שחמט ברמה מקצועית טובה. כך יורד לו לטמיון כוח אדיר שיכול היה להצעיד את טובי בניה של העיר להישגים ארציים משמעותיים. מצב ההזנחה הזה עומד בניגוד מוחלט לערים אחרות בהן משתתפים אלפי נערים ומבוגרים בפעילות ענפה ושוטפת. די אם נזכיר ערים כמו: באר שבע, אשדוד, ראשון לציון, כפר סבא, הרצלייה ותל אביב, אשר בכולן קיים מועדון עירוני פעיל הנהנה מתקציבי העירייה המקומית ובהן נולדים וגדלים לאורך שנים אלופים בעלי שם בתחום.

מתסכלת ומאכזבת מאוד העובדה שמעיר של 90 אלף תושבים, בעלת אוכלוסייה חזקה ופוטנציאל אדיר, לא צמח במשך השנים ולו שחמטאי אחד תוצרת בית, וזאת כתוצאה מאדישות וחוסר עניין של פרנסי העיר לדורותיהם אשר לא מבינים את חשיבות העניין. יצוין כי במהלך השנים האחרונות נעשו פניות רבות בנושא לכל הגורמים העירוניים העשויים לסייע בתחום, לרבות לראש העיר המכהן וקודמו, אך איש לא נאות להרים את הכפפה. למען הגילוי הנאות נספר כי לפני מספר שנים פעלה בעיר קבוצת שחמט, אך זו נאלצה להתפרק לאחר שהמתנ"ס המקומי אשר תחת חסותו היא התקיימה, לא דאג לתנאים בסיסיים המאפשרים פעילות שוטפת. השחמטאים המקומיים נאלצו "להתפזר" ולעבור לשחק בשדות זרים, ומיצגים היום ערים כמו ראשון לציון, הרצליה ועוד.

השוואה בין ערים שונות בארץ ממחישה את מצבה האומלל של מודיעין בתחום. המספרים מציינים את מספר הקבוצות המשחקות בליגות השונות (כולל הליגות לנוער) מטעם האיגוד הישראלי לשחמט בשנת המשחקים 2015: פתח תקווה 41, באר שבע 39, תל אביב 29, ראשון לציון 26, כפר סבא 25, ירושלים 25, הרצליה 24, אשדוד 21, חיפה 19, נתניה 18, רמת גן 17, רחובות 16, קרית אונו 11, חולון 1, רעננה 1, מודיעין 0.

נדגיש כי לשחמט יש ערך חינוכי ומעשי רב ביותר. אלוף העולם לשעבר עמנואל לסקר, טען כי "השחמט מחזק את אופי האדם ומקנה לו תכונות רבות החשובות בחיים: עומק מחשבה, החלטיות, יכולת לתכנן תכניות לטווח ארוך, אומץ וגם מהירות".

כשאנו משחקים שחמט אנו נאבקים בראש ובראשונה בטעויות של עצמנו. לכן, העיסוק בו מתרגל אותנו לקבל החלטות, מחנך למשמעת עצמית, תורם לחיזוק כוח הרצון, מפתח את הזיכרון ואת המהירות המחשבתית ומקנה לנו חשיבה לוגית. כמו כן המשחק מלמד אותנו להיות אובייקטיביים ומאפשר ללמוד מטעויותינו ומגרעותינו.

ואולי קברניטיה של העיר מודיעין ישתכנעו דווקא מדבריו היפים של נשיאה של דרום אפריקה הרחוקה, ג'ייקוב זומה שאמר בהתייחסו למשחק השחמט: "יש לעודד את תלמידי בתי הספר לשחק שחמט. זהו משחק חשוב מסיבות רבות. המרכזית שבהן היא תרומתו לפיתוח של החשיבה האסטרטגית והאנליטית, של הריכוז ושל היכולת לפתור בעיות. שחמט חוצה גבולות של מנטאליות, של שפה ושל גיל ונגיש לכולם. הוא עמד במבחן הזמן, ואפילו המשחקים המודרניים המבוססים על טכנולוגיות מתקדמות לא דחקו אותו לפינה. שחמטאי מצליח יודע לנתח את המצב שהוא נמצא בו בצורה מעמיקה וניחן גם ביכולת להפיק לקחים מאירועי העבר, הוא מסוגל לקבל החלטות אסטרטגיות מחושבות בהיותו נתון ללחץ. מיומנויות אלה חשובות לא רק להצלחה בלימודים, אלא גם לקבלת החלטות במנהיגות, בעבודה ובקהילה. שחמט הוא הרבה יותר מתחביב. הוא דרך חיים".

לנו לא נותר אלא לקוות, כי בעתיד הקרוב תמצא עיריית מודיעין את הדרך הנאותה לשלב בתכניותיה הרבות גם את תחום השחמט, ובכך תמנע את המשך המצב בו פוטנציאל אדיר יורד לטמיון בגין אזלת יד ואדישות.

תגובה אחת

  1. יש שחמטאים במודיעין (גם אם הם רק מד כושר 1930 ומשחקים במועדון ראשון לציון או פורת רחובות)

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם.שדות חובה *

*