מבזק חדשות
בית » חדשות » יאללה בלגן
יאללה בלגן
שלטי הבחירות של המחנה הציוני זרוקים בשטח. צילום פרטי

יאללה בלגן

בחירות 2015 - מודיעין מציגה: סוף סוף קצת אקשן וקונפליקטים בשטח. יו"ר המחנה הציוני מאשים את הליכוד. הליכוד מצדו לא נותר חייב. שני הצדדים נמנעו מהגשת תלונות במשטרה וקראו לשמור על כיבוד הכללים הדמוקרטים

המערכת הפוליטית במודיעין אינה רועשת ואינה גועשת. לפעמים נדמה שאנו לא נמצאים בתוך מערכת בחירות גורלית למדינה. פעילות השטח המפורסמת, לה הורגלנו בכל מערכות הבחירות מאז קום המדינה, נעלמה ונאלמה. ברחובותיה ובצמתיה של העיר אין נוכחות –  לא נרשמו עימותים, לא היינו עדים ל"קרבות רחוב" בין פעילים, לא נשמעו ויכוחים נוקבים וצעקניים, כמעט ולא ראינו שלטי רחוב, הצמתים הראשיים של העיר נותרו שוממים ונקיים, אין סטיקרים, אין שילוט על מכוניות חולפות, חומרי תעמולה כמעט ולא מחולקים.

אמש, שבועיים לפני הבחירות, לראשונה במערכת בחירות זו במודיעין "זכינו" למכתב תלונה בנוגע לאי כיבוד הכללים הדמוקרטים בפעילות השטח. יו"ר מטה הבחירות של המחנה הציוני במודיעין עו"ד ערן חרמוני שיגר מכתב נוקב לראש העיר חיים ביבס וליו"ר מטה הליכוד בעיר שמעון גואטה, וכך כותב חרמוני:

 1. "ביום שישי האחרון (27.02.15) בשעות אחה"צ, בסמוך לכניסת שבת, ראו תושבים אשר נסעו בעיר באופן שגרתי, אנשים התולשים בגסות שלטים של המחנה הציוני אשר נתלו על גבי הלוחות החומים המיועדים להצבת שלטי בחירות של המפלגות. עוד ראו התושבים, כיצד התולשים זורקים את השלטים שתלשו אל עבר התעלות בצד הדרך.
 2. התושבים הנ"ל העבירו לידיעתי את המידע וכן תמונות שהם הספיקו לצלם במקום האירוע, של אחד מהאנשים שנצפה תולש שלטים.
 3. לצערי, עולה מהתמונות הנ"ל כי תולש השלטים, הנו פעיל ליכוד בכיר ומוכר היטב בסניף מודיעין.
 4. בשלב זה בחרתי שלא לפנות לגורמים חיצוניים מוסמכים עם התמונות והעדויות הנ"ל, וזאת בעיקר נוכח ההשלכות העלולות להיות לכך ומתוך רצון שלא לפגוע באופן אישי בפעיל זה או אחר – אפילו נהג בדרך פסולה.
 5. יחד עם זאת, אני מבקש להפנות את שימת לבכם לכך ומפציר בכם לפעול להרגעת הרוחות ולהפסקת כל מעשה של תלישת שלטי המחנה הציוני ע"י פעילי הליכוד בעיר.
 6. זאת ועוד, ביום חמישי אחה"צ הופתעתי לשמוע כי ראש העיר מפציר בנו שלא להגיע לאירועי העדליידע המתוכננים להיערך למחרת מאחר ולטענתו לא תתאפשר במקום פעילות פוליטית, וזאת לאחר שנערכנו מבעוד מועד לקיים במקום פעילות הסברתית לגיטימית בלוויית חבר הכנסת עמיר פרץ, האלוף במילואים עמוס ידלין, המועמדת קסניה סבטלובה ועוד.
 7. ברי לכל כי זכותנו – כמו זכותה של כל מפלגה אחרת – לפגוש בתושבים, לבוא עמם במגע, לשוחח עמם, לחלק חומרי הסברה וכו'.
 8. יחד עם זאת, וחרף העובדה כי מוזרה בעיני הדרישה שלא לקיים פעילות הסברתית של מתנדבים בתקופת בחירות באירוע פומבי הפתוח לכלל הציבור, בחרנו לכבד את בקשת ראש העיר וקיימנו את הפעילות בסמוך לכניסה למתחם העדליידע ולאחר מכן במקומות אחרים בעיר.
 9. נדהמתי לגלות מעוברי אורח ותושבים כי באותה העת ממש היה מתחם העדלאידע מלא כרימון בחומרי תעמולה של מפלגות אחרות, לרבות מפלגת הליכוד, ומפלגת יש עתיד (וגם לכך יש בידנו אסמכתאות).
 10. אני מבין היטב כי ההתחזקות הדרמטית של המחנה הציוני במדינה בכלל, ובמודיעין בפרט, יוצרת לחץ גדול בקרב הליכוד ואנשי נתניהו החשים גם הם בניחוחות המהפך הקרב ובא, אולם אין בכוונתי להסכים להתנהלות פסולה המבקשת למנוע מפעילי המחנה הציוני במודיעין לפעול בצורה דמוקרטית, המפלה אותנו לרעה, מבקשת להצר את צעדינו, או תולשת בגסות את שלטינו.
 11. אבקש להבהיר: פעילי המחנה הציוני במודיעין נחושים להמשיך ולפעול בהתנדבות, במסירות, ללא לאות ובאמונה למען ניצחון ובחירת ראש ממשלה חדש לעם ישראל, ואין לי ספק כי לא נירתע, ולא נרכין ראשנו אל מול מי המבקשים למנוע מאתנו לפעול למימוש זכותנו וזכותם הדמוקרטית של רבים במדינה.
 12. בחרתי לפנות לכבודכם ולבקשכם שלא להיכנע לפאניקה האוחזת אצל ראשי הליכוד נוכח התחושה כי ישנו סיכוי ממשי למהפך שלטוני בעוד כשבועיים, לא לאפשר לפחדים אלו לחלחל אל עבר מרקם היחסים במודיעין, לזכור כי כולנו נשארים תושבים ושכנים ביום שאחרי, ולפעול להפסקת ההתנכלות כלפי פעילות המחנה הציוני במודיעין".

במחנה הליכוד בעיר לא נשארו אדישים ומיהרו להשיב במכתב תלונה ארוך ומפורט משלהם. יו"ר הליכוד במודיעין שמעון גואטה שיגר מכתב תשובה לחרמוני תחת הכותרת: "הצבת שלטי בחירות במקומות אסורים במודיעין, קריעת שלטים והשתוללות ברוטלית של פעיליך ברחבי העיר". וכך כותב גואטה:

"לצערי הרב מכתבך מלא בסתירות ואי דיוקים וזאת לאחר עליית מדרגה מצד פעילי המחנה הציוני חרף פניותיי לפעילים ובכירי המחנה הציוני בעיר לשמור על כללי משחק הוגנים ודמוקרטים.

השחתת שלטי בחירות מטעם הליכוד מדי ערב ועד הקצנה של השחתת תמונתו השבוע של ראש ממשלת ישראל גם אם אתם לא נמנים כתומכיו, 'כל אשר יגורתי בא'.

אגף שפ"ע בעיריית מודיעין הוציא הנחיה ברורה לכלל המפלגות הפעולות במודיעין מכבים רעות, בדבר הצבת לוחות מודעות ברחבי העיר לצורך תליית שלטי בחירות, הובהר לראשי המטות שמטה שלא יפעל כחוק, הרשות תנהג בו באופן שנוהגים בפרסום במקומות אסורים.

ראש העיר אף חידד את ההנחיה בישיבת המועצה ודרש מנבחרי הציבור לפעול ולכבד את הכללים הדמוקרטים. אתה מוזמן לוודא עם סגן ראש העיר המזוהה עם המחנה הציוני שנכח באותה ישיבת מועצה".

בהמשך מפרט גואטה רשימה של נושאים אותם הוא מכנה "העובדות":

 1. "לאחרונה הגיעו אליי תלונות רבות מצד תושבים מתוקף תפקידי כיו"ר מטה הליכוד בעיר בדבר הצבת שלטי המחנה הציוני במקומות אסורים: על גדרות גני ילדים, בתיה"ס, מרכזים מסחריים ושטחים ציבוריים רבים בניגוד לחוק, בזמן שיתר המפלגות המשיכו לשמור על חוק העזר העירוני.
 2. ברשותי מספר רב של תמונות של שלטי המחנה הציוני שנתלו בניגוד לחוק ברחבי העיר, בשלב זה בחרתי שלא לפנות לגורמי הרשות המוסמכים בחוק עם התמונות והעדויות, בעיקר נוכח ההשלכות העלולות להיות לכך.

אין צורך להרחיב על הנזק שהוסב הן לרכוש ציבור, והן לבזבוז כ"א ואמצעים מטעם הרשות להסרתם מדי יום ביומו.

 1. בפנייתי לסגן ראש העיר אילן בן סעדון בנושא הוא הודה בפניי שקבלן שילוט מטעם המפלגה פעל לא כשורה ויפעל להנחות את מטה המחנה הציוני להסרת השילוט.

הבהרתי שהעדויות המצטברות בשטח מדי לילה מוכיחות שהמחנה הציוני במודיעין מפר את הסיכום הקיים בין המטות בעיר לשמירה על כללי משחק הוגנים ושיש מקום לכולם.

ראייה לכך, השלטים הקרועים של מפלגת הליכוד שנמצאים מדי יום זרוקים, ובמקומם נמצאים שלטים של המחנה הציוני שלא היו במקום ערב קודם. ברשותי תמונות עם תאריך לפני / אחרי.

 1. טענתך בדבר איסור פעילות הסברתית פוליטית באירוע עירוני (עדלאידע ) תמוהה בעיני. העדלאידע העירונית הינה אירוע לתושבי העיר, המאורגן ע"י בתי הספר בשטח שסגור מראש לצורך כך, ולכן ראש העיר הנחה שלא לאפשר כל פעילות פוליטית במתחם זה.

5 . מטה הליכוד במודיעין ימשיך לכבד את חוק העזר העירוני וההסכם הדמוקרטי הקיים בין נציגי המפלגות המתמודדות במודיעין והעבודה המשותפת תוך כיבוד הדדי ונעשה באופן מופתי בין פעילי הליכוד, יש עתיד, הבית היהודי, ישראל ביתנו, המפלגות הדתיות ועוד, למעט המחנה הציוני.

לא חייבים להסכים על הכול אבל על דבר אחד לא תהיה בינינו לעולם מחלוקת – כולנו שכנים ותושבים ולפני הכל מודיעין יקרה לכולנו, לפני ואחרי הבחירות.

אני מבקש ממך להנחות את פעילי המטה שבאחריותך על שמירה וכיבוד הכללים הידועים בין כלל המפלגות, לרבות שמירה על הסביבה בה אנו חיים".

עד כאן דבריו של גואטה.

האם היתה זו סנונית ראשונה שבעקבותיה נמשיך לראות עימותים בין פעילי השטח או שהתרדמה באווירת הבחירות במודיעין תשוב לשרור וקמפיין הבחירות בעיר לא יתרומם, פעילות השטח תמשיך להיות מועטה ולא נשמע על "קרבות רחוב" נוספים? ימים יגידו.

2 תגובות

 1. סערה בכוס מיים
  כל בחירות אותו דבר הפקרות של קיצונים משני הצדדים
  חבל שאין תמונות בכתבה
  השוקולד
  המלון
  השלטים ויש עוד רשימה ארוכה בדרך

 2. באמת נו באמת….אם היה אפשר לצרף תמונה לתגובה, הייתי מעלה תמונה של ליצנית עם שלט המחנה הציוני במתחם העדלאידע.

השאר תגובה

כתובת הדוא"ל שלך לא תפורסם.שדות חובה *

*